Alt çenede hemen yüklenen iki implantın ve bağlı oldukları implant üstü hareketli protezlerin değerlendirilmesi
Evaluation of two implants with immediate loading and their implant- supported removable overdentures in mandible
- Tez No: 568913
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Total Parsiyel Protezler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın amacı; alt çene tam dişsiz bireylere hemen yükleme protokolüyle yerleştirilen iki implant destekli bar veya locator tutuculu protezlerdeki implantların kemik içi stabilite değerlerini, marjinal kemik kayıplarını, peri-implanter verilerini ve bu protezlerin hasta memnuniyetine olan etkilerini değerlendirmektir. 28 tam dişsiz hastanın alt çenesine 2 adet aynı boy ve çapta implant (Nobel Biocare, Göteborg, İsveç) uygulanmış ve hastalar bar veya locator tutuculu protezler uygulanmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastaların klinik ve radyografik bulguları yüklemeyi takip eden 6. ay ve 12. ayda değerlendirilmiştir. Locator ve bar tipi tutucuların cerrahi operasyon esnasındaki Periotest düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunurken (p=0.01); Altıncı ay ve 12. aylardaki Periotest değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamışken, periotest düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p=0.01) (p>0.05). İki grubun implantları arasında, 6. ay ve 12. ay marjinal kemik kaybı ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Bir senelik takip sonunda, iki grup arasında sondalamada kanama, cep derinliği ve plak indeksi değerlerinde anlamlı bir farklı bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to assess the primary stability values, marginal bone loss rates, data on peri-implant status and the effects on patient's satisfaction of two implant- retained overdentures with bar or locator attachment placed in mandibular complete edentulous patients used an immediate-loding protocol. Two implants with same size and diaemeter (Nobel Biocare, Göteborg, Sweden) were placed in 28 patients with complete edentulous mandible and the patients were divided into two groups according to the overdentures with bar or locator attachment to be applied. Clinical and radiographic findings of the patients were evaluated at the 6th and 12th months following the loading procedure. No statistically significant difference between the Periotest values at the 6th and 12th months, however, there was a significant difference was found between the Periotest values of the locator and bar attachments (p=0.01). A significant difference was determined between the intraoperative Periotest values of the locator and bar attachments (p=0.01); there was. however, a significant difference was found between the Periotest values (p>0.05). No statistically significant difference in the measurements of marginal bone loss was observed between the implants of both groups at 6th and 12th months (p>0.05). At the end of one year follow-up, no significant difference between the two groups was determined with respect to bleeding on probing, pocket depth and plaque index values (p>0.05).