Farklı makrogeometriye sahip iki implantın erken ve konvansiyonel yükleme sürelerinde klinik ve radyografik olarak incelenmesi
Clinical and radiological outcomes two types of implants with different macrogeometries in early and conventional healing times
  1. Tez No: 431794
  2. Yazar: ALPER SAĞLANMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ CÜNEYT KARABUDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yıllarda dental implant tedavisinde hemen yükleme ve erken yükleme uygulamaları yaygınlaşmıştır. Erken yükleme terimi belirli bir zaman aralığı değildir. Konvansiyonel yüklemeden önce yapılan yükleme zamanı için kullanılır. Konvansiyonel implantolojiye göre erken yükleme implant kaybına sebep olabilecek bir durumdur ve bu sebeple bu konuya dikkatli yaklaşılmalıdır. Fakat son yıllarda yapılan histolojik çalışmalar erken yüklemenin osteoblast fenotipini değiştirmediğini savunur. Daha hızlı, güçlü ve daha güvenilir bir osseointegrasyonun temini için araştırmacılar son yıllarda implant-konak yanıtı üzerine odaklanmışlardır. Bu çalışmaların amacı osteotomi alanında ilk biyolojik etkileşimlerin etkinliğinin arttırılması, özellikle kötü kemik yatağına sahip ve erken yüklenen bölgelerde kemik-implant temasının arttırılması ve dental implantın uzun dönemde stabilitesinin korunmasıdır. Literatürler implant makrogeometrisinin tek başına bu başarının gerçekleşmesinde önemli rolü olduğunu savunurlar. Bu sebeple bu çalışmada üst çene ve alt çenede 2 farklı makrogeometride implant (MIS C1 (Test grup) ve Seven (Kontrol grup)) yerleştirilmiştir. İmplantların erken yüklenenleri için alt çenede 6 hafta üst çenede 10 hafta beklenmiş konvansiyonel yüklenenleri için ise alt çenede 2 ay ve üzeri üst çenede 3 ay ve üzeri sürelerde beklenmiştir. İmplant ve yükleme protokolü randomize olarak seçilmiştir. 1 yıl süreyle takip edilen çalışmada rezonans frekans analizi değerleri ölçülmüş, marjinal kemik kaybı kaydedilmiş ve implant sağ kalımı değerlendirilmiştir. Test grubu implantları kontrol grubu implantlarına göre istatistiksel olarak daha az kemik rezorpsiyonu değerleri göstermiş ve daha yüksek yerleştirme torku değerleriyle yerleşmişlerdir. Erken ve konvansiyonel yükleme protokoleri arasında hem test hem kontrol grubu implantlarında istatistiksel anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, immediate and early loading applications are gradually becoming widespread in dental implant therapy. Early loading has not a certain time limit, but it can be defined as the loading before the conventional loading. According to the conventional implantology, early loading is a situation to be abstained, which may cause implant failure. But recent histological studies show that early loading does not change the morphology of osteoblast. The need of faster, stronger and more predictable osseointegration, researchers has concentrated host to implant response in the last few decades. The purpose of these studies are; improving the very first biological interactions in the osteotomy field to accelerate osseointegration, to achieve enhanced bone-implant integration, especially in case of early loading in low density bone areas and protecting the long term stability of dental implants. Literatures have pointed that implant macrogeometry itself still plays a fundamental role by determining success. So in this research we have inserted MIS implants (C1 (Test group) and Seven (Control group) to mandible and maxilla and waited for 6 and 10 weeks for early loading groups and more than 2 to 3 months for conventional loading groups. İn both situations we have chosen the patients randomly. İn the research that we followed for 1 year, we evaluated resonance frequency analysis values, the amount of marginal bone loss and the implant survival rate. So what is planned here is to see if there exists a meaningfull differences between different macrogeometries and diffrent loading protocols. It is obvious that test group implants showed significantly less marginal bone resorption and a higher insertion torque value according to control group implants. There were no significant differences between early and conventional loading both in test and control groups.