Verbascum Bombyciferum boiss. (Scrophulariaceae) türünün morfolojik, anatomik, palinolojik ve antioksidan özellikleri
Morphological, anatomical, palynological and antioxidant properties of verbascum Bombyciferum boiss. (Scrophulariaceae)
  1. Tez No: 568921
  2. Yazar: ÖZER ERGUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Bursa ili sınırları içerisinde yayılışı olan endemik Verbascum bombyciferum Boiss. türünün morfolojik, anatomik, palinolojik özellikleri ile antioksidan aktivite ve antioksidan içeriği belirlenmiştir. Verbascum bombyciferum Boiss. iki yıllık, dik ve yuvarlak gövdelere sahip, yoğun basit salgısız tüylü, taban yaprakları ovat ya da obovat, brakteler ovattan üçgensi ovata kadar değişen, 2 brakteollü ve sarı çiçekli bir türdür. Gövde anatomisinde en dıştan içeri doğru tek sıralı epiderma, 2-3 sıralı kollenkima, korteks parankiması, endodermis, irili ufaklı ve dağılmış sklerankima hücreleri, kambiyum, floem, ksilem ve öz parankiması görülmüştür. Yapraklarda stomalar epidermis ile aynı seviyededir. Yaprakların her iki yüzeyinde de basit ve salgı tüyler vardır. Polenler trikolpat tipli, polen şekli prolat sferoid, ornemantasyonu retikulattır. Tohum şekli prizmatik-oblong ve tohum yüzey deseni alveolat olarak tespit edilmiştir. Yapılan antioksidan aktivite ve antioksidan içerik çalışması sonucunda; metanolik özütün DPPH serbest radikalini süpürücü aktivitesi için IC50 değeri 95,15 ± 5,14 µg/ml, ABTS radikali için 273,56 ± 5,75 µg/ml olarak bulunmuştur. Ayrıca türün yüksek indirgeme gücünü sahip olduğu tespit edilmiştir. Toplam fenolik madde miktarı 91,30 ± 1,16 mgGA/g, toplam antioksidan miktarı ise 1270,80 ± 15 μgTrolox/g tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, anatomical, palynological, antioxidant activity and antioxidant capacity of endemic Verbascum bombyciferum Boiss., spread in Bursa, is analyzed. Verbascum bombyciferum Boiss. is a biennial, upright and round stemmed species having dense simple and non-secreting hairs, with ovate or obovate main leaves, bracts varying from ovate to triangular ovate, having 2-brakteolled and yellow flowered. Single layered epiderma, 2-3 layered collenchyma, cortex parenchyma, endoderm, various sized and spread sclerenchyma cells, cambium, phloem, xylem and pith are seen lined from the outer parts to inwards. Stomata are at the same level with epidermis on the leaves. It has simple and non-secreting hairs at both sides of the leaves. The pollen grains type is tricolpate, pollen shape is prolate spheroid and its ornamentation is reticulate. It is determined that seed shape is prismatic-oblong and seed surface pattern is alveolate. As a result of the study on the antioxidant activity and antioxidant capacity, the value for IC50 of methanolic extract was determined as 95,15 ± 5,14 µg/ml for DPPH free radical scavenging activity and 273,56 ± 5,75 µg/ml for ABTS radical scavenging activity. Besides, the species was observed to have a high reducing power. It was determined that the total phenolic substance is 91,30 ± 1,16 mgGA/g and the total antioxidant substance is 1270,80 ± 15 μgTrolox/g.