Patolojik miyopiye bağlı sekonder gelişen koroid neovasküler membran olgularında intravitreal ranibizumab tedavisinin etkinlik ve güvenilirliği
The efficacy and reliaibility of intravitreal ranibizumab in patients wi̇th choroidal neovascular membrane secondary to pathologic myopia
- Tez No: 568946
- Danışmanlar: UZMAN SELİM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Patolojik miyopiye sekonder koroid neovasküler membran olgularında intravitreal ranibizumab tedavisinin etkinlik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi Gereç ve Yöntemler: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğinde Nisan 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında patolojik miyopiye sekonder gelişen koroid neovasküler membran olgularının intravitreal ranibizumab tedavisi retrospektif olarak incelendi ve en az 6 aylık takibi olan ve daha önce başka bir tedavi almamış 19 olgunun 19 gözü çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların 15' i kadın (%78,9), 4' ü erkekti (%21,1). Hastaların ortalama yaşı 60,32±18,53 ve ortalama takip süresi 9,26±2,53 ay idi (6 ay-13 ay). Olgulara uygulanan intravitreal ranibizumab sayısı 1 ile 6 arasında değişmekte olup; ortalama enjeksiyon sayısı 3,11±1,19 idi. 19 olgudaki koroidal neovasküler membranın %68,4'ü subfoveal, %15,8'i ekstrafoveal ve %15,8'i de jukstafoveal yerleşimliydi. Tedavi öncesi görme keskinliği ortalaması 1,39±0,48 LogMAR iken 6. ay kontrollerinde ortalama 1,13±0,49 saptanmış olup istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulunmuştur (p=0.003). Aynı şekilde olguların tedavi öncesi ortalama santral makula kalınlıkları 339,4±124,9 iken 6. ay kontrollerinde ortalama 266,0 ± 83,06 izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.00).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy and reliability of intravitreal ranibizumab in patietnts with choroidal neovascular membrane secondary to pathologic myopia Materials and Methods: Intravitreal ranibizumab treatment of the cases with choroidal neovascular membrane secondary to pathologic myopia were studied between April 2014 and May 2015 in Eye Clinic of Okmeydani Training and Research Hospital and 19 eyes of 19 patients that followed at least for 6 months and had no treatment before were included in the study Results: 15 of the patients included in the study were female (78,9 %), 4 were male (21,1 %). The mean age of the patients was 60,32 ± 18,53 and the mean follow-up period was 9.26 ± 2.53 months (6 months-13 months). Number of intravitreal ranibizumab injections were ranged from 1 to 6; the average number of injections was 3.11 ± 1.19. 68.4 % of 19 cases had subfoveal, 15.8 % had extrafoveal and 15.8 % had juxtafoveal located choroidal neovascular membrane. While pre-treatment visual acuity average was 1.39 ± 0.48 logMAR, post-treatment 6th month average was 1.13 ± 0.49 and it was statistically significant (p = 0.003). Likewise, while pre-treatment mean central macular thickness of patients was 339,4 ± 124,9, post-treatment 6th month mean central macular thickness was 266,0 ± 83.06 and it was statistically significant (p = 0.00).