İdiyopatik makula deliği tedavisinde 25 gauge pars plana vitrektomi sonuçlarımız
İdiyopatik makula deliği tedavisinde 25 gauge pars plana vitrektomi sonuçlarımız
  1. Tez No: 568947
  2. Yazar: OSMAN BULUT OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAPRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Makula deliği 55 yasın üzerindeki popülasyonda 33/10000 oranında görülen, görmeyi ciddi sekilde tehdit eden göz hastalıklarındandır. Çoğunluğu idiyopatik olan bu patolojinin gelismesinden tanjansiyel vitreoretinal traksiyon sorumlu tutulmaktadır. Kadınlarda kat daha fazla görülen bu hastalığa ayrıca travma ve bazı diğer oküler patolojiler de sebep olabilmektedir. Günümüzde uygulanan en etkin tedavi yöntemi ILM soyulmasıyla kombine edilen pars plana vitrektomi sonrası göz içi gaz tamponadı uygulamasıdır. Bu sayede makula üzerindeki vitreus traksiyonunun serbestlestirilip delik kenarındaki dekole retinanın yatıstırılması mümkün olmaktadır. Sütürsüz vitrektomi yapma fikriyle tünel tabanlı sklerotomiler ilk olarak 1996 yılında Chen tarafından uygulanmıs1 ve daha sonra benzer yöntemler diğer cerrahlar tarafından kullanılmıstır. Ancak bu tekniklerde konjonktivanın açılması ve daha sonra da dikilmesi gerekli olmustur. Yara yeri sızıntısı, genislemesi, hemoraji ve inkarserasyon gibi çesitli komplikasyonlar rapor edilmistir. 25Gauge (25G) sütürsüz vitrektomi tekniği ilk olarak Fujii ve arkadasları tarafından 2002 yılında uygulanmıstır. Bu teknik, konvansiyonel 20 Gauge vitrektomilerden farklı olarak konjonktival peritomi yapılmadan üç girisli sütürsüz vitrektomi yapılmasına olanak sağlamaktadır. Son zamanlarda 25G sütürsüz vitrektomi tekniği ile basarılı sonuçlar bildirilmektedir. Bu çalısmamızda kliniğimizde makula deliği olgularına uyguladığımız cerrahi tedavinin anatomik ve fonksiyonel basarı oranları ile karsılastığımız komplikasyonları incelenmistir. Bu çalısmamızdaki bir diğer amaç, 25G sütürsüz vitrektomi sisteminin etkinliğini, güvenilirliğini değerlendirmek ve bu cerrahi tekniğin potansiyel komplikasyonları ile erken postoperatif intraoküler basınç değisiklikleri incelemektir.
Özet (Çeviri)
Macular hole seen in the population over 55 years of age 33/10000, is a serious eye disease that threatens vision. This is mostly idiopathic tangential vitreoretinal traction is responsible for the development of pathology. This disease is more common in women and also trauma and some other ocular pathologies can also be caused. Combined with ILM peeling, the most effective treatment method currently available Intraocular gas tamponade after pars plana vitrectomy. In this way release the vitreous traction on the macula and retina is possible. Tunnel-based sclerotomy with the idea of ​​performing sutureless vitrectomy in Chen1 and later similar methods to other surgeons. used by. However, the opening of the conjunctiva in these techniques and later It was necessary to plant. Wound leakage, expansion, hemorrhage and incarceration Various complications such as. 25Gauge (25G) sutureless vitrectomy technique was first used by Fujii et al. It was implemented in 2002 by. This technique is conventional 20 Gauge Unlike vitrectomy, three-entry suture-free sutures without conjunctival peritomy vitrectomy. Recently 25G sutureless vitrectomy technique is reported to be successful. In this study, we performed surgery for macular hole cases in our clinic. anatomical and functional success rates and complications It is investigated.Another aim of this study was to evaluate the effectiveness of 25G sutureless vitrectomy system,evaluation of the safety and potential complications of this surgical technique. early postoperative intraocular pressure changes.