İnsanda dolaşım sistemi kavramlarının öğretiminde sorgulama temelli öğrenme yönteminin öğrencilerin öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of using the inquiry based learning method in teaching human circulatory system concepts on effect of learning products
- Tez No: 568952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAKIŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Fen eğitiminin temel alanlarından biri olan sistemler konusu öğrencilerin anlamakta zorlandıkları kavramları içermektedir. İnsanda dolaşım sistemi kavramın öğrenciler tarafından zihinlerinde doğru bir şekilde yapılandırılması ve farklı öğretim tekniklerinde yararlanılarak her öğrenciye hitap etmesi fen eğitiminin amaçlarından biri olmalıdır. Bu çalışma günümüzde fen eğitiminde zamanla kullanımı artan sorgulamaya temelli öğrenme yöntemi üzerine yapılmıştır. Araştırmada 11. Sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve 21. yüzyıl becerilerine yönelik etkilerinin sorgulama temelli öğrenme yöntemi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma da öğrencilerin akademik başarıları ve 21. yüzyıl becerilerini tespit etmek için çeşitli ölçekler kullanılmıştır. Bu ölçekler; Araştırmacı tarafından geliştirilen insanda dolaşım sistemi başarı testi, '21. Yüzyıl Beceri Testi' ve 'Yansıtıcı Düşünme Düzeyi Belirleme' Ölçeğidir. Bu ölçekler öntest ve son test olmak hem deney grubuna hem kontrol grubana uygulanmıştır. Bu çalışma sürecinde yansız olarak seçilmiş deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. 2016-2017 yılı bahar döneminde 4 hafta süren bu çalışma Samsun ili İlkadım ilçesinde bulunan Tülay Başaran Anadolu lisesinde 11. Sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Deney grubu öğrencileri ile sorgulamaya temelli öğrenme yöntemi ile ders işlenirken kontrol grubu ile müfredata dayalı öğretim uygulanmıştır. Araştırmaya deney grubundan 25 öğrenci, kontrol grubundan ise 20 olmak üzere toplam 45 öğrenci dahil edilmiştir. Uygulama sonrasında elde edilen veriler SPSS.21 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre deney grubundaki öğrencilerin akademik başarıları kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Yansıtıcı düşünme düzeyi belirleme ölçeği ölçeği ve 21. yüzyıl becerileri ölçeğinden ulaşılan puanlara bakıldığında iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak her iki grup için, iki ölçek puanlarda bir artış söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The subject, Systems, which is one of the basic subjects of science education, is of the concepts that students have difficulty understanding. Correctly structuring the concept of human circulatory system in students, addressing each student by using different teaching techniques should be one of the aims of science education. This study is based on the inquiry-based learning approach which is used in science education today. The research The effects of the inquiry-based learning approach on the 11th grade students' academic achievements and their 21st century skills were investigated. Various scales were used to determine students' academic achievements and 21st century skills. One of these scales is the academic achievement test developed by the researcher. To measure the 21st century skills, the other scales used are“21st Century Skill Test”and“Reflective Thinking Level Scale”. These scales were applied twice to both groups as pretest and posttest. In this study, quasi-experimental design with impartially selected control and experimental group was used. This study, which lasted 4 weeks in the spring term of 2016-2017, was conducted with 11th grade students at Tülay Başaran Anatolian High School located in İlkadım district of samsun province. İnquiry-based teaching method was applied to experimental group students, while Curriculum-based teaching was applied to the control group. A total of 45 students participated in the study, 28 from the experimental group and 25 from the control group. Data obtained following the application were analyzed using SPSS 21 statistics software. According to the results of the analysis, the academic achievement of the students in the experimental group showed a significant difference compared to the control group students. There was no significant difference found between the two groups according to the scores obtained from the Reflective Thinking Scale and 21st Century Skills Scale. However, there is an increase in scores for both scales in both groups. According to the findings of the study, it was determined that the attitudes of the students towards 21st century skills were generally positive.