Hastanede yöneten ve yönetilen arasında etkin iletişim ve toplam kalite
Effective communication and total quality between and manage the hospital
  1. Tez No: 569017
  2. Yazar: FATMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İletişim günümüzde toplumsal yaşamın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanların birbirleriyle iletişime geçmemeleri, birbirlerinden etkilenmemeleri olanaksızdır ve iletişime geçmek için birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu iletişime geçme nedenlerinden birisi de sağlıktır. Toplumda sağlık hizmetleri genelde hastaneler aracılığı ile yürütülmektedir. Hastaneler, kendilerine özgün kurumsal yapıları ile diğer sektörlerdeki işletmelerden daha farklı ve karmaşık özellikler ortaya koymaktadırlar. Etkin iletişim ve toplam kalite uygulamaları bu tip işletmelerde sağlık hizmet sunumlarının gerektiği gibi verilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, hastane yöneticileri ile sağlık çalışanları arasında iletişim, etkin bir biçimde yürütülmekte ve toplam kalite uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Araştırma tarihçi metoda ve bu metot bağlamında kaynak tarama tekniğine dayalıdır.
Özet (Çeviri)
Communication is now emerging as a requirement of social life. It is impossible for people to not communicate with each other, not to be influenced by each other, and there are many reasons to communicate. One of the reasons for this is health. In general, health services are carried out through hospitals. Hospitals offer different and complex features than the enterprises in other sectors with their original institutional structures. Effective communication and total quality practices ensure that health care services are provided properly in such enterprises. Furthermore, communication between hospital managers and health professionals is carried out effectively and total quality practices are carried out. The research is based on the method of the historian method and the source scanning technique in the context of this method.