Erzurum ilinde, aile hekimliğinde hizmetin sürekliliğinin ölçülmesi
Measurement of continuity of care in family practice in Erzurum
- Tez No: 420164
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA AKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Aile hekimi yaş, cinsiyet ve rahatsızlık ayrımı yapmaksızın bireylere, ailelere ve bir sağlık merkezine bağlı nüfusa kişisel ve sürekli temel sağlık hizmeti sunan tıp fakültesi mezunudur (Leeuwenhorst Tanımı 1974). Aile hekimliğinde hizmetin sürekliliği,“hastaların tedavi ihtiyaçları ile uyumlu olarak geçmişte ve günümüzde almış olduğu sağlık hizmetleri arasındaki”ilişki olarak tanımlanmıştır. Hennen tarafından yapılan hizmetin sürekliliği tanımına göre kronolojik, coğrafi, disiplinler arası, ilişkisel ve bilgisel süreklilik boyutu olmak üzere toplam beş boyut vardır. Rogers ve Curtis, 1980 yılında yaptıkları çalışma ile Hennen'in beş boyutlu süreklilik tanımına erişebilirlik ve istikrar boyutunu da ekleyerek sürekliliği toplamda yedi boyut olarak tanımlamıştır. Günümüzde, hizmetin sürekliliği ile ilgili endişe, tıbbi hizmetin artan bölümlere ayrılması ve sanayileşme sonucunda ortaya çıkmıştır. Süreklilik, hastaları bir bütün olarak ele alan, hastanın sağlık ihtiyaçlarını yöneten tek bir hekim varlığında meydana gelmiş olur. Sağlık sisteminde hizmetin sürekliliğinin değerini anlayabilmek amacıyla sürekliliği kişisel görüşlerden bağımsız, objektif olarak ölçmek gereklidir. Yaptığımız bu çalışma ile Erzurum il merkezindeki ASM (Aile Sağlığı Merkezi)'lerde hizmetin sürekliliğini hem hastalar, hem de hekimler açısından hazırladığımız anket soruları ile ölçülmeyi amaçladık. Çalışmamızda birincil sonuç ölçütü olarak HVSİ ve HASİ alındı. Tanımlamalar şöyle yapıldı: Hizmet verenin süreklilik indeksi (HVSİ): Kayıtlı hastalar tarafından yapılan ziyaret sayısı / Toplam ziyaret sayısı, Hizmet alanın süreklilik indeksi (HASİ): Her zamanki hizmet verene yapılan ziyaret sayısı / Toplam ziyaret sayısı. Süreklilik boyutları hazırlamış olduğumuz anket soruları ile değerlendirildi. Bu çalışma Erzurum il merkezindeki aile sağlığı merkezlerinde yürütüldü. Verilerin toplanması Kasım - Aralık 2015 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile bizzat araştırmacı tarafından gerçekleştirildi. Çalışmaya Erzurum il merkezindeki ASM'lerde aile hekimliği yapan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 82 aile hekimi ve ziyaret ettiği aile hekimine altı aydan uzun süredir kayıtlı olan, çalışmaya katılmaya gönüllü, 18 yaş üstü 629 hasta alındı. Aile hekimlerine hazırlamış olduğumuz ASM anketi, bu aile hekimlerini ziyarete gelen gönüllü 629 hastaya ise hizmet alan anketi yapıldı. Başka bir hekimin yerine geçici olarak bakan ve bulunduğu ASM'de çalışmaya başlayalı altı aydan kısa süre olan aile hekimleri çalışmaya alınmadı. Verilerin analizinde SPSS bilgisayar programı kullanıldı. Verilerin karşılaştırılması Pearson ve Spearman korelasyon, Student t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis, Ki-kare, Ki-kare trend ve lineer regresyon analizi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Measurement of Continuity of Care in Family Practice in Erzurum Family physician is a specialty providing personal and consistent primary health care to people, families and inhabitants connected to a health center (Leeuwenhorst definition 1974). Service continuity in family practice is defined as relationship between healthcare services taken in the past and today related to the patients' treatment needs. According to service continuity definition made by Hennen there are 5 dimensions in this continuity environment as chronological, geographical, interdisciplinary, relational, and informational continuity. With their study made in 1980, Rogers and Curtis defined continuity as 7 dimensions adding accessibility and stability dimensions to Hennen's 5 dimensions definition. Today the worry about continuity of care occurs because of increasing fragmentation of healthcare services and industrialization. Continuity will have occurred in the presence of only one physician who addresses patients as a whole and manages patients' health needs. It is necessary to measure continuity objectively and regardless of personal views in order to understand the value of continuity of care in the health system. With this study we aimed to measure continuity in FHCs (Family Health Center) in Erzurum city center with questions directed to both patients and physicians. SPCI and PCI were the primary outcome measures of the study. Their calculation was as follows: Service provider continuity index (SPCI): Number of visit of registered patients / Total number of visit, Patient continuity index (PCI): Number of visit to usual health center / Total number of visit. Continuity dimensions were evaluated with a pre-tested questionnaire. This study was done in family health centers in Erzurum, between November and December 2015. Data collection was performed by the researcher herself via face-to-face interview. This study included 82 family physicians who were working in family health centers in Erzurum and volunteered for participating in the study, and 629 patients older than 18, who had been registered for more than 6 months with the family physician and volunteered for participating in the study. The FHC questionnaire was applied to 82 family physicians and the patient questionnaire was applied to 629 volunteer patients who visited these family physicians. Family physicians substituting another physician and those working less than 6 months in the current FHC were not included in the study. The SPSS software was used for data analysis. Data comparison was done using Pearson and Spearman correlation , Student's t Test, Mann Whitney U Test, One-way ANOVA, Kruskal Wallis, Chi-square, Chi-square trend, and linear regression analysis.