Osmanlı İstanbul'unda ramazan kültürü ve ramazan sofraları
Ramadan culture and ramadan tables in Ottoman Istanbul
- Tez No: 569049
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma Osmanlı İstanbul'unda Ramazan Kültürü ve Ramazan Sofraları konu edinmektedir. Çalışmamız boyunca ağırlıklı olarak yerli hatıratlar kullanılmıştır; ayrıca yabancı gezginlerin hatıratları ve arşiv kayıtları başta olmak üzere, konu üzerine yapılan araştırma ve eserlerden de yararlanılmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşup içeriğinde Osmanlı toplumunda Ramazan'ın yeri ve önemine değinilmiştir. Ayrıca Ramazan boyunca yapılan çeşitli faaliyetler, bu mübarek aya özel yapılan hazırlıklar, Hilal meselesi, Ramazan eğlenceleri, Ramazan sofraları ve Ramazan Bayramı anlatılmıştır. Çalışma boyunca Türklerdeki Ramazan kültürü her yönüyle anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Ramadan culture and Ramadan tables in Ottaman İstanbul. Throughout our study, mainly domestic memories were used; besides, especially the memories of foreign travelers' memoirs and Works on the subject werw also used. Our study consists of four chapters and it mention the place and importance of Ramazan in the Ottoman empire. Additionally, various activities during Ramadan, special preparations fort his holy month, crescent issue, Ramadan entertainments, Ramadan tables and Ramadan feast is decribed. Throughout the study, it has been tried to explain the Ramadan culture in the Turks at all points.