Öğretmenlerin görüşlerine göre istenmeyen öğrenci davranışları ve geliştirdikleri çözüm önerileri
Teachers' views on student misbehaviors and developed solutions
  1. Tez No: 569050
  2. Yazar: ARİFE KIZIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, ortaokullarda çalışan branş öğretmenlerinin karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışlarının neler olduğunun ve öğretmenlerin istenmeyen öğrenci davranışlarına getirdikleri çözüm önerilerinin ortaya çıkartılmasıdır. Yöntem: Olgu bilim deseninde yapılan nitel araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde“amaçlı örnekleme”yöntemlerinden“maksimum çeşitlilik örneklemesi”nden yararlanılmıştır. Çalışma grubu, 2018–2019 eğitim–öğretim yılında Ankara ili, Etimesgut ilçesindeki 6 farklı ortaokulda görev yapan 26 branş öğretmeninden oluşmaktadır. Yapılan görüşmeler sonunda elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin çoğu sınıf yönetimini zamanı etkin kullanma ve eğitim-öğretim etkinliklerinin planlanması şeklinde tanımlamışlardır. Araştırmada en sık karşılaşılan istenmeyen öğrenci davranışı; gürültü yapma, kılık-kıyafet kuralına uymama, saygısızlık, derse ilgisizlik, ödev yapmama ve devamsızlık şeklinde bulunmuştur. Kalabalık sınıflar, öğrencilerin başarı ortalaması, öğretmenlerin tutumu, aile ve çevre bu davranışları etkileyen etmenler olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin istenmeyen davranışları çözmek için genel uyarı, birebir konuşma ve veli görüşmelerini kullandıkları görülmüştür. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada öğretmenlerin karşılaştıkları istenmeyen öğ-renci davranışlarının ders işlemeyi engeller nitelikte olduğu görülmüştür. Karşılaşılan bu davranışları çözmek için öğretmenlerin kullandığı yöntemlerin öğrencilerin bireysel özelliklerine göre değiştiği ve olumlu iletişim kurmanın ön planda olduğu araştırma bulgularına göre ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda okulda yapılan veli toplantıları ve Şube Öğretmenler Kurulu Toplantılarında istenmeyen öğrenci davranışlarına değinildiği ortaya çıkmıştır. Öğretmenlere farklı ilgi ve ihtiyaçlara sahip öğrencilerle etkili iletişim kurma yöntem ve teknikleri hakkında bilgi ve beceriler kazandıracak eğitimler düzenlenebilir. Veli görüşmeleri ve toplantıları haftalık, aylık, yıllık dönemler içinde programlara bağlanabilir ve bu bilgiler velilerle sene başında paylaşılabilir. Ortaya çıkan istenmeyen öğrenci davranışlarının okul ortamında çözülmesi için eylem araştırmaları yapılabilir
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study it was aimed to reveal student misbehaviors faced by branch teachers in elementary schools and find out their suggestions for solution. Method: This study was carried out through phenomenology method which is one of the methods of qualitative method. Maximum variation sampling method is utilized. The study group consisted of 26 elementary school teachers working in 6 different elementary schools in district of Ankara,Etimesgut in 2018-2019 academic years. Content analysis was used in the analysis of data. Results: Most of the teachers defined classroom management as effective use of time and planning of educational activities. In this study, the most frequently faced student misbehaviors were noise, dressing inappropriately, being disrespectful, not completing work, and school dropout. Crowded classes, average achievement of students, attitude of teachers, family and environment were determined as factors affecting these behaviors. Warning, one-to-one conversation and parent interviews were used mostly to solve problems by teachers. Conclusion and Suggestions: In this research, it was seen that students' misbehavior faced by teachers prevented the education and work. It was found that the methods used by the teachers depend on the individual characteristics of the students and positive communication was used most by the teachers. According to the result of research student misbehaviors were discussed at Parents' Meetings and Branch Teach-ers' Meetings in schools. Trainings can be organized for teachers about effective com-munication methods and techniques in order to communicate properly with students. Meetings with parents can be organized weekly, monthly or yearly and this information can be shared with parents at the beginning of the year. Action research can be conducted to resolve student misbehavior in the school environment.