Kısmet-î Askerîye Mahkemesi 01 Numaralı Defteri (Transkripsiyon ve değerlendirme)
Court Record Of 01 Number Kısmet-î Askerîye (Transcription and evaluation)
  1. Tez No: 569068
  2. Yazar: MERAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Osmanlı Devleti tarihinin aydınlatılmasında ana kaynakların başında şer'iyye sicilleri gelmektedir. Bu kaynaklar Osmanlı Devleti'nin ekonomik ve kültürel tarihini aydınlatmada araştırmacılara başka tarihi metinlerde yer almayan veriler sunmaktadır. Şer'iyye sicilleri; Osmanlı Devleti'nde yer alan mahkeme kararları, terekeler, fermanlar ve beratlar gibi pek çok resmi belgeyi içermektedir. Çalışmamızın konusu Kısmet-î Askerîye Mahkemesi 01 Numaralı Defteri, Hicri 1000-1017 / Miladi 1592-1609 yıllarına ait mahkemeye intikal etmiş davaları içermektedir. Sicilin içerisinde miras taksimi, alacak ve borç, vasi tayini, vakıf gibi birçok konu yer almaktadır. Bu çalışma ile İstanbul şehrinin 1592-1609 yılları arasında iktisadi, sosyokültürel, hukuki ve idari yapısının belirlenmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Aynı zamanda çalışmamızda şer'iyye sicilleri, terekeler, mahkemelerde kadı ve diğer görevlilerin sorumlulukları ile Osmanlı hukuk yapısına değinilmiştir. Bu çalışmamızda 01 numaralı şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamızda 169 varak olan sicil defterin ilk 50 sayfası ele alınmıştır. Defterin bazı sayfalarının yıpranmış olduğu ve okunmasının güçleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In clarification of history of Ottoman Empire court record are the main sources. These sources submit to the researchers the information that do not exist in other historical texts, in clarification of economic and culturel history of Ottoman Empire. Court record contain lot of official document such as judgment of court, heritages, royal decrees and certificates. Court record of 01 Number Kısmet-î Askerîye which is our researche's subjet, contains the cases that revert to court between Hijri 1000-1017 / AC 1592-1609. There are subjects such as partition at the inheritance, debit and credit, appointment of guardianship, foundation in the records. It is aimed to contribute for identifying of İstanbul's financial, sociocultural, legal and official structures. At the same time it is refered to court records, responsibitities of kadı and other officials in courts and Ottoman law structure in our study. In our research number 01 court record's transcription and evaluation has been done. The first 50 shades of the record which contains 169 page has been handled in our study. It is seen that some pages are detrited and it is hard to read.