XIII. yüzyılda Türkiye Selçuklu ve Bizans bilgelerinin toplumsal etkileri
İn XIII. century Turkey Seljuk's and Byzanti̇ne wi̇se's soci̇al effects
- Tez No: 569070
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ŞEYBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
XIII. yüzyıl Anadolu'nun siyasi bakımdan pek çok kargaşa yaşadığı bir dönemdir. Aynı tarihler Türkiye Selçuklu Devleti cephesinde tasavvuf hareketi büyük yer tutmuş, bu hareket Moğollar döneminde iyice yaygınlaşmıştır. Türkiye Selçuklu Devleti bilgeleri devlet desteğini alarak kendi faaliyet alanlarını oluşturmuşlar ayrıca devlet ve toplum arasında önemli bir rol üstlenmişlerdir. XIII. yüzyıl Bizans ise, IV. Haçlı seferinden Latinler'in İstanbul'u işgaliyle merkezi İznik'te taşımıştır. 1261 yılına kadar Bizans Patrikhanesinin bilgeleri de İznik'te görev yapmıştır.“XIII. yüzyıl Türkiye Selçuklu ve Bizans Bilgelerinin Toplumsal Etkileri”konulu bu çalışma Türkiye Selçuklu Devleti ve Bizans İmparatorluğu döneminde XIII. yüzyılda iki ayrı medeniyette de yaşamış bilgeler ayrı ayrı bölümler de değerlendirilecektir. Bu yüzyılda yaşamış olan her bir bilgenin hayatı incelenecek, toplumsal etkileri tartışılacaktır. Bu bilgiler ışığında bu alandaki eksikliklerde giderilmeye çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
XIII. century is a period in which Anatolia experienced many political turmoil. Turkey has kept the same dates, places great movement mysticism in front Seljuk Empire, the Mongol period has been well spread this movement. Turkey taking the Seljuk State sages state support had created their own areas of activity have also played an important role in state and society. XIII. century is Byzantine, After IV. the Crusade, the Latins invaded Istanbul and moved to Iznik. Until 1261, the sages of the Byzantine Patriarchate worked in Iznik.“XIII. Century Turkey Seljuk's and Byzantine Wise's Socıal Effects”on this study, Turkey Seljuk Empire and the Byzantine Empire's XIII. century sages lived in two separate civilizations will be evaluated in separate sections. The life of each sage who lived in this century will be examined and its social effects will be discussed. In the light of this information, deficiencies in this field will be tried to be eliminated.