XI. -XIII. yüzyıllarda Anadolu'da İslâmiyet
Islam in Anatolia during the XI-XIIIth centuries
- Tez No: 310941
- Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YAŞAR KOPRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Jeo-politik önemi dolayısıyla Anadolu, tarih boyunca pek çok milletin ilgisini üzerine çekmiş ve bu sebeple de sayısız istilâya sahne olmuş, değişik din ve kültürlerin tesirinde kalmıştır. Lâkin bu istilâ ve kültür değişikliklerinden hiç biri XI. yüzyılda başlayan ve Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslâmlaşması ile sonuçlanan Oğuz (Türkmen) istilâsı kadar derin izler bırakamamıştır. Doğu Anadolu'dan süratle batıya doğru gelişen ve çok kısa bir zamanda bütün Küçük-Asya topraklarının Türk hâkimiyetine girmesini temin eden bu Oğuz yayılması ile Anadolu toprakları Türk vatanı ve İslâm diyarı hâline geldi. Selçuklu ve Osmanlı devletleri, hatta Türkiye Cumhuriyetinin varlığı tamamen bu göç hâdisesi ile alâkalıdır. Sürekli harpler sebebiyle nüfusu oldukça azalan Anadolu'ya Selçuklu fetihleri ile birlikte kalabalık Türkmen gurupları gelmiş ve bu göçebeler hemen açılan topraklara yerleşerek, başta Doğu ve Orta Anadolu sahası olmak üzere kısa zamanda Bizans Küçük-Asya'sını hâkimiyetleri altına almışlardı. Böylece Anadolu'nun etnik siması Türkler lehine değişti. Türkleşme işte bu değişikliğin eseridir.Anahtar Sözcükler1-Anadolu2-Türkleşme3-İslâmîyet4-Anadolu Selçuklu5-XI.-XIII. Yüzyıl
Özet (Çeviri)
Due to its geopolitical importance Anatolia had attracted the interests of many nations throughout the history, witnessed countless invasions, and affected by various religions and cultures. However, none of such invasions and cultural changes has had deeper marks as Oghuz invasion induced Turkization and Islamizing of Anatolia, which stared in the XIth century. With this Oghuz expansion extending to the West from the Eastern Anatolia and insuring the ruling of Turks on the entire Minor Asia territory, Anatolia became the homeland of Turks and a territory of Islam. The existence Seljuk and Ottoman States and even the Republic of Turkey is indeed related to this immigration fact.Crowded Turkmen groups came to Anatolia of which its population had decreased to a great extent due to the continued wars, with the conquests of Seljuks, and the migrants settled at the territories immediately, and set their dominance on the Minor Asia of the Byzantine particularly starting from the Eastern and Central Anatolian. In this manner the ethnic face of Anatolia was changed in favor of the Turks. Turkization is the product of this change.Keyword(s)1-Anatolia2-Turkization3-Islam4-Anatolian Seljuk5-XIth-XIIIth Centuries