Türkiye ekonomisinde seçim dönemlerinde CDS primini etkileyen faktörlerin analizi: 2002-2018 dönemi
Analysis of factors affecting the CDS spread in Turkey's economy election period: 2002-2018 period
  1. Tez No: 569106
  2. Yazar: SEDA BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE ILIKKAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
CDS primi, ülke riskinin ölçülmesinde ve yabancı yatırımcıların ülkeye yönelik risk algısının değerlendirilmesinde önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Tezde; Türkiye'nin Kasım 2002 - Haziran 2018 dönemini kapsayan dört genel seçim dönemi için CDS primi ile CDS primini etkileyebileceği düşünülen makroekonomik ve finansal değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisi incelenmiştir. Seçim dönemleri; birinci dönem; 3 Kasım 2002- 22 Temmuz 2007, ikinci dönem; 23 Temmuz 2007- 12 Haziran 2011, üçüncü dönem; 13 Haziran 2011- 1 Kasım 2015 ve dördüncü dönem; 2 Kasım 2015- 24 Haziran 2018 olarak ele alınmıştır. Beş yıllık CDS primi ile reel büyüme oranı, enflasyon, işsizlik, cari açık / GSYH, reel efektif döviz kuru ve sermaye yeterliliği kapsamında orana esas sermaye toplamı arasındaki eşbütünleşme ilişkisinin analizi için ARDL sınır testi yaklaşımı kullanılmıştır. Sonuçlara göre; reel büyüme oranının CDS primi ile ilişkisi, birinci ve üçüncü dönemde anlamlı bulunmuş; birinci dönem negatif, üçüncü dönem pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Enflasyon ile CDS primi ilişkisi, ikinci ve üçüncü dönem için anlamlı bulunmuş; bu dönemlerde pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İşsizlik oranlarında hiçbir dönemde anlamlı bir sonuç görülmemiştir. Cari açık / GSYH ile CDS primi arasında eşbütünleşme ilişkisinin birinci dönemde pozitif olduğu saptanmıştır. Reel efektif döviz kuru ile orana esas sermaye toplamı değişkenlerinin CDS primi ile ilişkisi ilk üç dönem için anlamlı ve negatif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The CDS spread is considered as an important indicator in measuring the country risk and evaluating the risk perception of foreign investors towards the country. In the thesis; the cointegration relationship between CDS spread to macroeconomic and financial variables which are thought to affect CDS spread was examined for four general elections covering the period of November 2002-June 2018 in Turkey. Election periods are separated four semester. These are 3 November 2002 - 22 July 2007, 23 July 2007 - 12 June 2011, 13 June 2011 - 1 November 2015 and November 2, 2015 - June 24, 2018. cointegration relationship between the five-year CDS spread and real growth rate, inflation, unemployment, current account deficit / GDP, real effective exchange rate and ratio basis total capital was analyzed by ARDL Bound Test Approach. According to the results; the relationship between real growth rate and CDS spread was found to be significant in the first and third periods. There was a significant negative relationship in the first period, while there was a significant positive relationship in third period. The relationship between inflation and CDS spread was found to be significant for the second and third periods. It was concluded that there was a positive relationship in these periods. There was no significant result in the unemployment rates in any period. The co-integration relationship between current account deficit / GDP and CDS spread was found to be positive in the first period. The relationship between the real effective exchange rate and the ratio basis total capital variables to the CDS spread was found to be significant and negative for the first three periods.