Pediatrik hastanelerin iç mekân tasarım kriterlerine şifa bahçelerinin dâhil edilmesi
Inclusion of healing gardens in interior design criteria of pediatric hospitals
  1. Tez No: 569122
  2. Yazar: HİKMET ÖZLEM YURTGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarih boyunca insanların doğayı sağlık bulma yönünde çeşitli amaçlarla kullandığı bilinmektedir. Bu doğa alanlarına tarihte kesin tanımlama getirilmemiş olsa da iyileştirme etkilerinden dolayı, bu bahçelere şifa bahçesi denilmektedir. Sağlık yapılarında doğa ile iç içe olmanın psikolojik yönden rahatlamaya yardımcı olduğu ve hastane stresini azalttığı fikri şehirleşmenin başladığı dönemle birlikte ortaya çıkmıştır. Birçok araştırmacı hastanede bulunma ve tedavi sürecinin yetişkinler ve çocuklar üzerinde yüksek düzeyde stres yarattığını kabul etmiş doğal alanların manzaralarının bu stresi azaltacağını ileri sürmüşlerdir. Sağlık yapılarında tedavi gören çocukların bahçe ve bitkilerle uğraşmasının, toprakla temasının tedavi edici yönü hortikültrürel terapi alanında çalışan profesyoneller tarafından kabul görmüştür. Literatürde doğa ile iç içe olmanın çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinin sebepleri araştırılmış ve insanların doğadan; duygusal, entelektüel, sosyal ve fiziksel olarak faydalandıkları görülmüştür. Şifa bahçeleri Avrupa'da, Amerika'da birçok çocuk hastanesinde bulunmaktadır. Bu bahçeler Türkiye'de ise dış mekânlarda az miktarda, iç mekânlarda ise hiç görülmemektedir. İklim koşulları, hijyenik koşullar, uygulama alanlarının kısıtlılığı, uygulama alanlarının şehir merkezine yakın olması neticesinde doğan problemler (gürültü, hava kirliliği vb.) dikkate alındığında dış mekân şifa bahçelerinin işlevini yerine getiremediği sadece dönemsel olarak faydalanıldığı görülmüştür. Bu durum şifa bahçelerinin iç mekâna taşınmasının pediatrik hastane tasarım kriterlerine dâhil edilmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada da pediatrik hastanelerde şifa bahçelerinin iç mekâna taşınmasının faydaları ve gelecekte uygulanacak olan hastane tasarımlarında model önerisi olarak belirlenmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, it is known that people use nature to find health. Even though no definite description has been made in the history of these natural areas, these gardens are called healing gardens. The idea that being intertwined with nature in health buildings helped to relax psychologically and to reduce the stress of the hospital emerged with the period when urbanization started. In addition, many researchers agreed that the presence of hospitalization and hospital treatment caused a high level of stress for adults and children, with respect to that, they suggested natural areas and landscapes would reduce this stress. Healing process of children in health buildings being contact of with the garden, plants and touch with the soil has been accepted by professionals working in the field of horticultrural therapy. The reasons for the positive effects of being associated with nature on children have been studied in the literature and it has been seen that people benefit from nature as emotional, intellectual, social and physical. Although found in many pediatric hospitals abroad, the healing garden, a small amount outdoors in Turkey, also there is not seen in the interiors. Considering the factors such as climate conditions, hygienic conditions, limitation of application areas, application problems as a result of being close to the city center (noise, air pollution etc.), it has been observed that the external healing gardens cannot function and they are only used periodically. This situation reveals that the necessity of the transfer of the healing gardens to the interior of the pediatric hospital's design criteria. In this study, the contents of the healing gardens and the benefits of moving the healing gardens into interior spaces in pediatric hospitals were researched and in future hospital designs will be determined as a model proposal.