Festivallerin,destinasyon pazarlamasına olan yararları: 10. Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali örneği
Benefits of festivals to destinasyon marketing: Case of 10th International Pistachio Festival of Culture and Art
- Tez No: 569159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünyada ve Türkiye'de turizme verilen önemin artması, çeşitli turizm eğilimlerinin ortaya çıkmasını, yeni yerlerin ve yeni turizm türlerinin ilgi çekmesini sağlamıştır. Etkinlik turizmi, son zamanlarda güçlü bir talep oluşturma aracı olarak kullanılmakta, seyahat ve konaklama endüstrilerine önemli katkılar sağlamaktadır. Bununla beraber turizmin; yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda değerinin fark edilmesi ile turizmin gelişmediği veya az geliştiği yerlerde, turizmi ve bölgeyi kalkındırmada önemli bir araç olarak etkinlik turizmi kapsamında olan festivaller kullanılmaktadır. Bu araştırmada; festivallerin destinasyon pazarlamasına olan yararlarını festival katılımcılarının nasıl değerlendirdiği ve bu değerlendirmenin demografik değişkenlere göre bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu kapsamda 417 festival katılımcısından 19.08.2017-20.08.2017 tarihleri arasında anket yöntemi ile veri toplanmış, bu verilere keşfedici faktör analizi uygulanmış ve iki boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Daha sonra doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve ölçeğin kabul edilebilir uyum değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bundan sonra festivallerin, destinasyon pazarlaması üzerindeki yararları ile demografik özellikler arasında herhangi bir farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda; katılımcıların, festivallerin destinasyon pazarlaması üzerindeki yararlarını değerlendirme ortalamalarının çok yüksek düzeyde olduğu ve bu değerlendirmenin demografik değişkenlere göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world and in Turkey increasing importance given to tourism, the emergence of various tourism trend has helped draw attention to new places and new types of tourism. Event tourism has recently been used as a strong demand-building tool, and has made significant contributions to the travel and hospitality industries. However, with the realization of the value of tourism in the local, regional, national and international sense, where tourism is not developed or underdeveloped, festivals in the scope of event tourism as an important tool in the development of tourism and the region are used. In this study; how the festival participants evaluated the benefits of the festivals to destination marketing and whether or not this evaluation differed according to demographic variables. In this context, data were collected from 417 festival participants by survey method between 19.08.2017-20.08.2017, exploratory factor analysis was applied to these data and a two-dimensional structure was obtained.Then, confirmatory factor analysis was performed and it was determined that the scale had acceptable compliance values. After that, independent samples t-test and one-way (ANOVA) analysis of variance were performed to determine whether there was any difference between the benefits of the festivals on destination marketing and demographic characteristics. As a result of the research; It was determined that the average of evaluating the benefits of the participants on the destination marketing of the festivals was very high and this evaluation showed differences according to the demographic variables.