'Gemütlicher Raum': Spatial readings of the immigrant Queer interior
'Gemütlicher Raum-Huzur Dolu Oda': Göçmen Queer iç mekanlar üzerine bir okuma
- Tez No: 569160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÖRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Sociology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde, toplum ve eylem temelli araştırma etiğini desteklemek amacıyla çeşitli araştırma yöntemleri queer teori perspektifiyle ele alınmıştır. Ev ne kadar kişisel alan olarak görülse de, kamusal alan ve ilişkilere gömülü bir yanı vardır. Bu tez, evlerin mekânsal kurgusuna odaklanarak, queer göçmenlerin konut içindeki mekan kurgularını daha çok görüşmeler yoluyla okuyarak göçmenlik hali ve cinsel kimliğin iç sınırlarındaki kamusal baskıcı alanın etkilerini görmeyi amaçlamaktadır. Görüşmelere odaklanarak, göçmen queer bireylerin kişisel alanlarında hangi elementler ve sınırlarla aidiyet ve güvenlik duygularını oluşturduğu tartışılmıştır. Evdeki katmanların oluşumu, derinliği ve entegrasyonu ile, bu tez göç ve cinsel kimlikler hakkındaki özel alan kurgusunu araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
While said, as a private space, the house is embedded to public spaces and its relationships. This thesis investigates migration, private space and sexual expression by focusing on spatial fiction of homes, reading through queer immigrants housing setups and aims to seek the external influences in domestic borders by ascertaining the layers in the house and fiction of the interior elements. In this dissertation, I choose to deconstruct the private place of immigrant queer interiorities to investigate, if there is any pattern in creating the Heimlich for queer immigrant people, which is highly sceptical to look on from queer perspective.