Goji Berry tüketiminin boksörlerde kilo kaybı üzerine etkisi
Examination on the consumption of Goji Berry at the weight loss of boxers
- Tez No: 569209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, goji berry tüketiminin boksörlerde kilo kaybı üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Sakarya Boks Kulübü'nde antrenman yapan, 24 gönüllü boks lisanslı erkek sporcu katılmıştır. Bu çalışmada hazırlık devresinde boksörlere branşa özgü boks antrenmanı uygulanmıştır. Veriler Tanita MC780 vücut kompozisyonu analizörü ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Spss programı kullanılmıştır. Sonuç olarak; siklet sporcusu olan boksörlerde bakmış olduğumuz goji berry tüketiminin vücut ağırlığında zamana göre bir kayıp söz konusu olmuştur ve aynı zamanda, beden kütle indeksi ve iç yağlanma düzeylerinde bir azalmaya sebep olduğu tespit edilmiştir. Vücut yağ oranı, yağsız kütle oranı, vücut mineral oranı, vücut protein oranı, kg başına düşen metabolik hız ve vücut sıvı oranında ise herhangi bir azalma olmadığı görülmüştür. Vücut ağırlığında kayda değer bir azalma görüldüğünden sadece boksörlerde değil tüm siklet sporcularında da özellikle hazırlık devresinde goji berry meyvesinin tüketilmesiyle vücut mineral düzeyi ve sıvı oranını düşürmeden vücut ağırlığını doğru bir seviyede tutmasına destek olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, it's to examine on the consumption of goji berry at the weight loss of boxers. In this study, there are 24 eager man boxers with licence who train in the box clup of Sakarya. In this study when it's applied the training proper to branch to boxers on the periods preparation, it's not applied to whatever the diet program at the taking calories when they passed the time at the club. The datums were analysed by the analysed by the analisateur of the body composition MC780. In the analyse of datums, it was used the program spss 20. At the end, when looking on the boxers who have get heavy weight, it wasn't be talked about the loss according to time at the weight loss of consumption of goji berry,and, it was determined the decreasing on the index of body's mass and levels of internal getting fat. It wasn't seen on the proportion of body's fat, the proportion of body's protein, the metabolic speed on weight and the proportion of body's liquid.. We believe that the consumption of goji berry not only boxers but also all of boxers on the level weight. Support the keeping at the true level not to drop the proposition liquid and the levels of the proportion mineral especially at the level of preparation.