Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Türkiye-Gürcistan ilişkileri
Turkey-Georgia relati̇onshi̇p after the di̇si̇ntegrati̇on of SSCB
- Tez No: 569210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tez, konusunda görüldüğü gibi Türkiye-Gürcistan genel ilişkilerinin XX.yüzyılın sonları ile XXI. yüzyıl başlarından bu güne kadar geçen süre zarfındaki durumu göz önüne alınarak incelenmiştir. Bu zaman diliminde bu iki ülke, birlikte çalıştığı projelerle (BTE, BTK, BTC), uluslararası örgüt çalışmalarıyla ve çesitli programlarla ikili ilişkilerde bulunmuşlardır. Türkiye, Güney Kafkasya'da yer alan bu ülkenin bağımsızlığını kazandığı ilk günden beri devlet egemenliğini tanımış ve kendi stratejik çıkarlarına uygun olarak ilişkilerini geliştirmeye devam etmiştir. Rusya'dan Enerji ve petrol bağımlılığını azaltmak için Türkiye diğer ülkerde mevcut petrol ve gaz enerji kaynakları için Gürcistan güzargahını kullanarak en uygun müttefiki olmuştur. Gürcistan açısından Türkiye, NATO ve AB kapı olarak görülmesi her iki ülkeyi birbirine yaklaştıran noktaları oluşturmuştur. İki ülke Avrupa Kafkasya Asya Ulaştırma Koridoru(TRACECA), Karadeniz Ekonomi İşbirliği ve Karadeniz İşbirliği Görev Grubu'na dahil olarak çeşitli projelerde birlikte yer almışlardır. Türkiye'nin eğitim, sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyetleri sayesinde Gürcistan ile olan beraberliğinde daha da güven vermesine ve ülkelerin ilişkilerinin daha da genişletmesine olanak sağlamıştır. Türkiye Gürcistan ilişkilerinin en önemli noktalardan birisi de bu iki ülkenin dış politikalarının aynı dönemde, birbirine ihtiyaç duydukları anda karşılaşması ve her iki ülkenin çıkarlarının üst üste düşmesidir. Araştırmada yöntem olarak vaka çalışması tercih edilmiş, veri toplama tekniği olarak literatür taraması yapılmıştır. Çalışma kapsamında Sovyetlerin dağılması sonrasında Gürcistan'ın özgür bir devletten bahsedilerek yaşanan iç siyasi gelişmeler incelenmiş ve yaşanan bu gelişmelerin Türkiye-Gürcistan ilişkilerine nasıl yansıdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Gürcistan'ın iç sorunu olan Gürcistan-Abhazya sorununa kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis has been examined by considering the general relations between Turkey and Georgia as of the end of the 20th century and the period since the beginning of the 21st century to today. During this period, these two countries have had bilateral relations with the collaborated projects (BTE, BTK, BTC), international organization studies, and various programs. Turkey has recognized the sovereignty of the state since its first independence in the South Caucasus and has continued to develop its relations in line with its strategic interests. Georgia has become the best alliance for Turkey by being as destination from Georgia to the other countries having oil and gas energy resources to reduce energy and oil dependence with Russia. Since Turkey is a member of NATO and Turkey's view to see a gate for EU, it has created the points that bring both countries closer together. These two countries have been involved in various projects, including the European Transport Corridor in Europe (TRACECA), the Black Sea Economic Cooperation and the Black Sea Cooperation Task Force. Thanks to Turkey's educational, social, economic and cultural activities, it has given more confidence to Georgia and increased relations for each other. One of the most important points for Turkey's relations with Georgia is the foreign policy of these two countries at the same time as they need each other and the overlapping of the interests of both countries. The method for this study is combined of incurement and research for the events and literature review as a data collection technique. By this study Georgia is defined as an independent state after the dissolution of the Soviet Union and internal political developments were examined and it has been tried to put out how those experiences to reflect the development of Turkey-Georgia relations. Additionally, the issue of Georgia-Abhazia which is the internal political problem for Georgia is beriefly mentioned.