Using visual research methods to understand perception of concrete in interior
Görsel araştırma metotları ile iç mekanda beton algısının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 569218
  2. Yazar: BEREN SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERVİN GARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Psychology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada malzemenin kullanıcı üzerinde etkisi ve iç mekanda beton malzemesinin algı kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Algı kavramının iç mimaride malzeme ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla görsel araştırma methodları bu çalışmaya yol göstermiştir. Beton ve algı kavramları, mimaride çağdaş ve yeni anlayışlar göz önünde bulundurularak birlikte değerlendirilmiştir. Eğitim çevreleri incelenirken, algı kapsamı ışığında çocukların gelişimiyle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Eğitim yapılarının literatür araştırması, standartların malzeme ve fiziksel koşullar ile incelenmesiyle desteklenmiştir. Alışılmışın dışındaki mekanlarla ilgili var olan yargıları karşılaştırmak için, algı gelişimlerinin başında olan ve 'yargı' yetenekleri henüz gelişmeyen ilkokul çocukları göz önünde bulundurulmuştur. Ön çalışmaya, algı ve malzeme ilişkisi konusunda laboratuar ortamı oluşturan, İSMEP projesi kapsamındaki 44 okul ışık tutmuştur. Ön çalışmada, bu proje kapsamında tasarlanan okullardan birinin fotoğrafı katılımcılara gösterilerek veriler toplanmıştır. Yeni tasarlanan bu okulların değerlendirilmesi ve kullanıcı algısı, toplum-mekan ilişkisi için çok önemli bir rol oynamaktadır. Katılımcılar, 18-24 yaş arası, aynı algı gelişim periyodunda olan iki gruptan oluşturulmuştur; bunlar tasarım eğitimi alanlar ve almayanlar olarak belirlenmiştir. 40 tasarım eğitimi alan ve 40 tasarım eğitimi almayan katılımcıları araştırmaya dahil etmekteki amaç, beton malzemesiyle ilgil ön yargıların tasarım eğitimiyle kazanılan bakış açısıyla ve önyargılarla ilgili olup olmadığını algı kapsamında ortaya koymaktır. Sonuçlar, beğeni kapsamında değerlendirilmiş ve açık uçlu sorular kategorize edilerek analiz edilmiştir. Bu ön alan çalışması, malzeme algısında önyargıların etkisinin olup olmadığını araştırma amacıyla oluşturulan deneysel çalışmaya ışık tutmuştur. İlkokul birinci sınıf öğrencilerinden oluşan 33 kişilik deney grubu oluşturularak sanal gerçeklik 'VR' yöntemi ile deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Mimari ve fiziksel elemanları aynı sınıf tasarımına, malzeme ve dokularla 2 farklı uygulama yapılmıştır. Bu iki sınıf ilkokul öğrencilerine sanal gerçeklik gözlüğü ile deneyimletilerek algısal beğenilerini değerlendirmek ve beton-algı ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Herhangi bir sınıf yargısı olmayan çocuklarda, sınıf tasarımının mekan algılarına etkisinin yeterli olmadığı gözlemlenmiştir. Çocuklar, gördükleri fiziksel elemanları inceleyerek duygularını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims that understand and analyse the effects of material on user perception and evaluate perception of concrete in interior environments. The principle of perception, its relation with the material in terms of interior architecture and the visual research methods have led to this study. Concrete and perception is evaluated together to consider contemporary and new understanding of architecture. To support the field study idea, learning environment is researched in terms of physical properties and its' effects on children perception. To compare the prejudices about the unusual material in interior spaces, primary school children who are in the beginning period of perceptual development and not have judgement ability are taken into consideration. The preliminary study is researched with a photo from the school that have been designed within in the scope of ISMEP project because 44 schools and their design provide great opportunity to investigate perception- material relation. The evaluation of new designed schools and the perception of users have essential role for society and also these spaces where they directly related to each other. To understand the perception of concrete material, questionnaries were selected from the same perceptual development period (18-24 years) however they were in two groups that are 40 people have design education and 40 people have not. Results were evaluated in terms of preference and analyses were framed by open-ended answers. This preliminary study brought light to experimental study which were researched with the participation of primary school students to understand judgements about the material perception. Experimental study was practiced with 33 students which are 6 years old with the using of virtual reality (VR) methods. Two different classes which were ordinary designed and the other concrete dominantly designed were experienced to children and their answers are examined in preference concept. Contrary to expectations, it is concluded that classroom design and material does not have significant effect on perception of children.