Deprem sonrası mekanın algılanması: bilişsel haritalar ve uzamsal hafıza üzerindeki etkiler: Antakya örneği
Perception of space after an earthquake: effects on cognitive maps and spatial memory: The Antakya case
- Tez No: 989329
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
Özet
daha sonra doldurulacakBu araştırma, 2023 Kahramanmaraş Depremlerinin Antakya tarihi kent merkezinde yarattığı fiziksel ve psikolojik yıkımın, bireylerin mekansal algı ve uzamsal hafıza üzerindeki etkilerini yaya hareketliliği üzerinden değerlendirmektedir. Araştırma, kentin çok katmanlı yapısını ve travma sonrası dönüşümünü anlamak için palimpsest kavramını teorik bir lens olarak kullanmaktadır. Araştırma, karma yöntem desenine dayanmaktadır. Veriler, Antakya tarihi kent merkezi ile güçlü bağları olan 20 katılımcı ile yürütülen yarı yapılandırılmış görüşmeler, bilişsel haritalama, anket ve görsel anket uygulamaları aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nitel ve nicel veriler, MAXQDA 24 programı ile sistematik tematik analize tabi tutulmuştur. Araştırma, fiziksel yıkımın tamamen gerçekleşmesine rağmen, bireylerin deprem öncesi bilişsel haritalarının ve mekansal hafızalarının şaşırtıcı bir direnç gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu analiz; depremin, mevcut hafızanın üzerine travmatik yeni bir katman olarak eklendiği palimpsestik süreci deşifre etmektedir. Bulgular, fiziksel dayanaklarını yitirmiş bu direngen hafızanın, mekansal aidiyetin kırılmasıyla başa çıkmadaki rolünü ve kentin gelecekteki hafıza odaklı yeniden inşası için barındırdığı potansiyelleri ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonuçları, afet sonrası planlama ve mimarlık disiplinlerine, kentsel kimliğin ve kolektif belleğin korunmasına yönelik somut veriler sunmaktadır.tır.
Özet (Çeviri)
daha sonra dThis research evaluates the effects of the physical and psychological devastation caused by the 2023 Kahramanmaraş Earthquakes in the historical city center of Antakya on individuals' spatial perception and spatial memory, through the lens of pedestrian mobility. The research employs the“palimpsest”concept as a theoretical lens to understand the multi-layered urban fabric and its transformation after the trauma. The research utilizes a mixed-methods design. Data was collected from 20 participants with strong ties to the Antakya Historic City Center through semi-structured interviews, cognitive mapping, surveys, and visual questionnaire applications. The qualitative and quantitative data obtained were subjected to systematic thematic analysis using MAXQDA 24 software. The research reveals that, despite complete physical destruction, individuals' pre-earthquake cognitive maps and spatial memories show surprising resilience. This analysis deciphers the“palimpsestic”process, where the earthquake experience is added as a new, traumatic layer onto existing memory. The findings reveal the role of this resilient memory, despite its physical foundations, in coping with the breakdown of spatial belonging and the potential it holds for the future memory-oriented reconstruction of the city. The study's results provide concrete data for post-disaster planning and architecture disciplines regarding the preservation of urban identity and collective memory.oldurulacaktır.