1599 numaralı Rodoscuk Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Sharia secords No 1599 of Rodoscuk
- Tez No: 569231
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
Şer'iyye Sicilleri içerdiği bilgiler açısından bölgesel tarih çalışmalarında kullanılan önemli kaynaklar arasındadır. Bu çalışmada; Rodoscuk/Tekirdağ'a ait olan Hicri 1074 – 1076 ve Miladi 1663-1666 yıllarını ihtiva eden 1599 numaralı Rodoscuk Şer'iyye Sicili'nden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Defterdeki belgeler türlerine ve konularına göre tasnif edilmiştir. Merkezden veya diğer devlet görevlileri tarafından gönderilen belgeler“suret”(fermân, berât, buyruldu), mahkeme tarafından düzenlenen belgeler ise“zabıt”(i'lam, hüccet, tereke) olarak tanımlanmıştır. Kayıt altına alınan belgelerin %80'ini zabıtlar %20'sini de suretler oluşturmaktadır. Zabıtların büyük çoğunluğunu mesken satışları, bağ ve bağçe satışları, miras taksimleri, vasi tayinleri, terekeler oluşturmaktadır. Sicilde, köle azadından, vakıf kayıtlarına, vergi işlemlerinden, gayrimüslimlerin yaşantılarına varıncaya kadar pek çok farklı konudaki belgeye rastlanmaktadır. Defterdeki kayıtlar yıllara göre ayrı ayrı tasnif edilmiştir. Yıllara göre ayrılan belgeler zabıt ve suretler olarak listelenmiştir. Tanıtımını yaptığımız 1599 numaralı Rodoscuk Şer'iyye sicilinde bulunan belgeler, bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik manada anlaşılmasına katkı sağlayacak bilgiler içermektedir. Bu bilgiler ışığında Rodoscuk Kazası hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sharia Registry are important sources of regional history studies in terms of the information they contain. In this study, Rodoscuk / Tekirdağ's 1590 numbered Rodoscuk Sharia Registry (covers years of the hegira 1074-1076 or years of the current area 1663-1666) was transcribed and the data obtained were analyzed. The documents in the book are classified according to their types and topics. The documents from the center or other government officials are described as Suret (copy) (fermân, berât, buyruldu), and the documents issued by the court are defined as Zabıt (official record), (i'lam, hüccet, tereke). 80% of the recorded documents consist of Zabıts and 20% consist of the Surets. The vast majority of the Zabıts consist of residential sales, vineyard and vineyard sales, inheritance divisions, guardianship appointments and estate. There are many documents in the register from the emancipation of slave to foundation records, tax transactions, and the lives of non-Muslims.The records in the book are classified separately according to years. The documents separated according to years are listed as The Zabıt and the Surets. The documents in the Rodoscuk Sharia Registry numbered of 1599, which we have introduced, contain information that will contribute to the understanding of the region in the social, cultural and economic sense. In the light of this information, evaluations were made about the District Rodoscuk.