Motivasyon araçlarının X ve Y kuşağı çalışanların iş tatmini üzerine etkisi: Sultangazi ilçesi özel hastaneler örneği
The effect of motivation tools on job satisfaction of employees of generation X and Y: Example of private hospitals of Sultangazi district
  1. Tez No: 569232
  2. Yazar: GÜLBAHAR NARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşletmeler, birer canlı organizmadır. Ham maddesi“insan”olan işletmeler, dış çevresi ile sürekli bir etkileşim halindedir. İşletmelerin kendilerini bu dış çevre faktörlerden soyutlaması söz konusu olmadığı gibi etkilenmemesi de mümkün değildir.“Bilgi Çağı”olarak adlandırılan yirmi birinci yüzyılda ise bilgi ve insan, işletmelerin ana sermayesi haline gelmiştir. İşletmelerin sahip olduğu insan kaynağının nitelikleri, rakiplerinden bir adım önde olmasını, varlığını devam ettirebilmeyi sağlayabilmesi açısından en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu bağlamda çalışanların motivasyonu ve iş tatmini işletmelerin ciddiyetle üzerinde durması gereken bir konudur. Bununla birlikte iş yaşamında farklı dönemler itibarıyla doğmuş insan kaynaklarının özellikleri de zamana bağlı olarak farklılık göstermektedir. İnsan yaşamı açısından önemli bir misyon üstlenen sağlık kurumları da, bünyesinde çalıştırdıkları insan kaynağının (doktor, hemşire, idari kadro gibi) motivasyonu ve iş tatmini için daha fazla çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Bu amaçla bu çalışma, motivasyon-iş tatmini ilişkisini inceleyerek sağlık kurumlarında çalışmakta olan X ve Y Kuşağı çalışanlarının; bu ikili ilişkiden nasıl, ne ölçüde etkilendiğini, bu ikiliye dair düşünce yapılarını saptamak amacıyla hazırlanmıştır. Motivasyonun tarihçesi, kaynakları incelendikten sonra motivasyon ve iş tatmini ilişkisine değinilmiştir. Ardından X ve Y Kuşaklarının, bu ikiliye bakış açıları incelenmiştir. Çalışmada, anket yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma, 2019 yılını baz alarak, İstanbul ilinde yapılmıştır. Genel sınırlılık ise, sağlık kurumunun özel olmasıdır. Çalışma, Sultangazi ilçesinde bulunan üç özel sağlık kurumunu kapsamaktadır. Sağlık kurumu çatısı altında çalışan tüm çalışanları ele alan bu çalışmada, tesadüfi örneklem ile çalışanlara 250 anket dağıtılmış olup, 180 anketten geribildirim sağlanmıştır. Anket sonuçlarına göre elde edilen veriler ise SPSS 18.0 programı ile analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda; içsel ve dışsal motivasyon araçları arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu, içsel motivasyon araçları ile iş tatmini arasında bir ilişkinin olmadığı, dışsal motivasyon araçları ile iş tatmini arasında ise pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında X ve Y Kuşağı çalışanı olmanın, içsel ve dışsal motivasyon ile iş tatmininde etkili bir faktör olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Businesses are a living organism. Businesses whose raw material is 'human' are in constant interaction with their external environment. It is not possible for enterprises to isolate themselves from this external environment and it is also not possible to be affected from this external environment. Knowledge and people have become the main capital of businesses, called 'The Information Age' in the twenty-first century. The qualities of the human resources of businesses are one of the most important factors in terms of being one step ahead of their competitors and maintaining their own assets. In this context, the motivation and job satisfaction of the employees is an issue that businesses should seriously focus on. In addition, the characteristics of the human resources that have been born in different periods in business life differ depending on time. Health institutions which take over an important mission in terms of human life, need to make more efforts for the motivation and job satisfaction of the human resources their own organization employ (doctor, nurse, administrative personal etc.). For this purpose, this study has been prepared to examine the relationship between motivation and job satisfaction and to determine how and what extent and the thinking structures for this dual relation of generation X and Y employee working in health institutions are affected from this dual relationship. After examining the history and sources of motivation, the relationship between motivation and job satisfaction is touched on. Following, the viewpoints of generation X and Y to this dual relation are examined. Questionnaire method was used in the study. This study was conducted in Istanbul based on 2019 year. The general limitation is thatthe health institution is private. This study includes three private health institutions in Sultangazi district. In this study, which includes all employees working in the health institution, 250 questionnaires were distributed to employees working with random sampling and feedback was provided from 180 questionnaires. The data obtained from the questionnaire results were analyzed with SPSS 18.0 program. As a result of this study; it is concluded that there is a positive relationship between internal and external motivation tools, there is no relationship between internal motivation tools and job satisfaction, there is a positive relation between external motivation tools and job satisfaction. Besides, it is proven that being an X and Y employee is not an effective factor in internal and external motivation and job satisfaction.