Üniversite öğrencilerinin toplumsal kabul bağlamında kültürlerarası iletişim duyarlılığı ve Suriyeli sığınmacı algısı: Sakarya Üniversitesi örneği
Intercultural communication sensitivity and perceptions of Syrian refugees in the context of social acceptance of university students: Sakarya University case
- Tez No: 569249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle can güvenliğini kaybeden milyonlarca insan farklı ülkelere sığınmak zorunda kalmıştır. Türkiye ise 3,5 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır. Başlangıçta misafir olarak kabul edilen Suriyeli sığınmacıların ülkelerindeki belirsizlik durumunun devam etmesi ve Türkiye'deki kalış sürelerinin uzaması nedeniyle ülkelerine geri dönme ihtimalleri giderek azalmaktadır. Bu nedenle, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye uyum sağlaması ve Türk toplumunun Suriyeli sığınmacıları kabul etmesinin önemi artmaktadır. Suriyelilerin Türk toplumuna uyum sağlaması ve Türk toplumunun Suriyelileri“misafir/sığınmacı”olarak değil, toplumun yeni üyeleri olarak kabul etmesi için aralarında iletişimin ve etkileşimin artması gerekmektedir. Farklı kültürlerden insanlarla iletişime geçmekte ise bireylerin kültürlerarası iletişim yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışmada üniversite öğrencilerinin toplumsal kabul bağlamında kültürlerarası duyarlılık ve Suriyeli sığınmacılara yönelik toplumsal kabul düzeyini etkileyebilecek unsurlar araştırılmaktadır. Araştırmanın evrenini; 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Sakarya Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise 12 farklı fakülteden toplam 495 üniversite öğrencisidir. Araştırmada gerekli verileri elde etmek için“Kültürlerarası Duyarlılık”ve“Toplumsal Kabul”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, SPSS 24 Paket Programı aracılığıyla korelasyon ve basit regreston analizi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), T testi, parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H yapılmıştır. Üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık ve toplumsal kabul ölçeklerinden aldıkları puanlar; öğrencilerin cinsiyetlerine, okudukları fakültelere, yurt dışında bulunma durumlarına, farklı kültürden ve/veya ülkeden arkadaşa sahip olma durumlarına, Suriyeli sığınmacılarla karşılaşma ve iletişime girme durumlarına ve Suriyeli sığınmacılarla yakın arkadaş olma isteklerine göre analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre, üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeyleri ile Suriyeli sığınmacılara yönelik toplumsal kabul düzeyleri arasında pozitif yönde fakat düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin yüksek, Suriyeli sığınmacılara yönelik toplumsal kabul algılarının ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca Suriyeli sığınmacılarla iletişim halinde olanların, Suriyeli sığınmacılarla yalnızca karşılaşmış olanlara kıyasla kültürlerarası duyarlılık ve toplumsal kabul düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Because of Syrian civil war which is started in 2011 several million people who lose vital safety has to immigrate another countries. Turkey is hosting over 3.5 million Syrian refugee. In beginning the Syrian refugees accepted as a guest, but instability in their countries, postpone to return and which is reduce chance to go back homelands. So, the importance of Syrian refugee's adoption to the country and Turkish society's acception the refugees is increased. Syrian refugees' needs to integration to Turkish society and the Turkish society shouldn't see Syrians as a refugees they should to communicate with each other to accept Syrians as a new member of society. To commutate with different culture, people has to adequate skill of“intercultural commination”. The intercultural sentiment in the perception of social acceptance for Syrian refugees and the factors that affect the perception of social acceptance towards Syrian refugees are being investigated. The universe of the research; in the academic year of 2018-2019, students of Sakarya University. The sample group is 495 university students from 12 different faculties. In order to obtain the necessary data,“Intercultural Sensitivity”and“Social Acceptance”scale were used. It is made in analyzing the datas, by means of the SPSS 24 Package Programme, correlation and simple regression analysis, single factor variance analysis (ANOVA), T test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H were performed by non-parametric tests. The scores of university students on intercultural sensitivity and social acceptance scales; It was analyzed according to the gender of the students, the faculties they were studying, their presence abroad, their status as having different culture and / or friends from the country, their meeting with Syrian refugees and their willingness to be close friends with Syrian refugees. According to the analyzes, it was seen that there was a positive but low level significant relationship between the level of intercultural sensitivity of university students and social acceptance levels for Syrian refugees. As a result, it was discussed that university students had high levels of intercultural sensitivity and that social acceptance of Syrian refugees was moderate. In addition, it was observed that intercultural sensitivity and social acceptance levels were significantly higher in those who were in contact with the Syrian refugees compared to those who faced only with the Syrian refugees.