Creating music 'inside the box':Do chiptune's limitations have aesthetic and creative value?
'Kalıpların içinde' müzik üretmek: Chiptune'dalimitasyonların estetik ve yaratıcı değeri var mıdır?
- Tez No: 569279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DENEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Chiptune; Commodore 64, Atari ST & Amiga, Nintendo Entertainment System (NES) ve Game Boy gibi 1980'li ve 1990'lı yıllara ait cihazların, bilgisayarların ve oyun konsollarının bir parçası olan ses yongalarıyla üretilen bir müziktir. Belirtilen yıllarda bu yongalarla müzik üretmek, pek çok güçlüğü de beraberinde getirmiştir. Söz konusu güçlükler seslerin seçimi, notalarda polifoni, örnek hızları ve sıralayıcı belleklerinde son derece büyük limitasyonları kapsamaktaydı. Müziklerin merkezi bir yerde bulunduğu bilgisayar oyunlarının üretimine de yansıyan bu güçlükler, programcıları / bestecileri inovatif olmaya zorladı. Bu tezde inceleneceği üzere, söz konusu bilgisayar oyunları ve bunlar için üretilen müzikler, Chiptune olarak başlı başına gelişen bir müzikal yaklaşımın fitilini ateşlemiştir. Bu tezin temel amacı, Chiptune'daki limitasyonların estetik ve yaratıcı değerini; gerek seslerin gerekse de bu müzikte yer alan dikkat çekici beste araçlarının sürdürdüğü çekiciliği araştırmaktır. Bu araştırmanın yapılabilmesi için öncelikle 'yongalar', bunların kökeni ve limitasyonların yanı sıra programların / bestecilerin bunlara yönelik çözümler olarak imza attığı inovasyonlar açıklanarak, tarihe odaklanılacaktır. Ardından da, Chiptune'un oyun bağlamı dışında günümüze kadar olan gelişimi incelenecektir. Bu incelemede şu sorular yer almaktadır: Bugün kimler bu müzikle uğraşmaktadır? Bu kişilerin tam olarak uğraşıları nedir? Bunda neye değer vermektedirler? Chiptune üretenlerin, bu müzikle ilgili görüşleri nedir? Yayınlanan röportajlarda, akademik araştırma literatüründe ve bu çalışma kapsamında Nisan 2019'da yürütülen yeni görüşmelerde bu konular ele alınmıştır. Bu tezde ayrıntılı olarak, müzikte; Chiptune bağlamında limitasyonların kreatif değeri araştırılacaktır. Limitasyonların yaratıcılığı harekete geçirmesi, yeni bir öneri değildir. Ancak burada incelenecek olan bağlam, son derece spesifiktir ve iyi bir şekilde tanımlanmıştır: 'bir evren içerisinde küçük bir evren'. Burada odaklanılan konular, çağdaştır; tarihi değildir. Bugün müzisyenler; böyle bir zorunlulukları olmadığı halde, bu tür limitasyonları bilinçli bir şekilde neden benimsemektedir? Bunun onlar için değeri nedir?
Özet (Çeviri)
Chiptune is music created with the sound chips that were part of computers and computer games consoles in the 1980s and 1990s e.g. Commodore 64, Atari ST & Amiga, Nintendo Entertainment System (NES) & Game Boy. Creating music with these chips back then involved many challenges, from what now seem like severe limitations: in sound choices, note polyphony, sample rates, and sequencer memory. These challenges - which mirrored the challenges of creating the computer games themselves that the music became central to - forced programmers / composers to innovate. As this thesis will explore, these computer games and their music indirectly spawned a musical approach that has developed in its own right, as Chiptune. The central aim of this thesis is to investigate the aesthetic and creative value of Chiptune's limitations: the enduring appeals of both the sounds themselves and the compositional devices that are such a distinctive feature of the music. To do this, we will first focus on history, explaining what the 'chips' are, their origins, limitations, and the resulting innovations that programmers / composers developed to work round these. We will then explore Chiptune's development outside of a gaming context through to what's current: who's doing this now, what exactly are they doing, and what do they value about it? What do Chiptune practitioners say about this music? In published interviews, the academic research literature, and in new interviews carried out as part of this study in April 2019. This thesis will further investigate the creative value of limitations in music in the context of Chiptune. The idea that limitations can stimulate creativity is not new, but this is a specific, well-defined context within which to explore it: a 'microcosm of a macrocosm'. The focus here is contemporary, not historical: why do musicians consciously adopt such limitations now, when they don't have to, and what value does this have for them?