Antalya il merkezindeki kedilerde Ehrlichia canis seroprevalansı
Seroprevalence of Ehrlichia canis in cats in Antalya city center
  1. Tez No: 569280
  2. Yazar: ANIL AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KORAY ALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ehrlichiosis, vektör kaynaklı hastalıklar içerisinde yer almaktadır ve Antalya bölgesinde bulaşmada rol oynayan keneler oldukça yaygındır. Ayrıca Antalya bölgesinde bu hastalığın prevalansı köpeklerde yüksek seyretmektedir. Gerek kenelerin yaygınlığı gerekse hastalığın prevalansının köpeklerde yüksek seyretmesi kediler için de önemli risk oluşturmaktadır. Bu çalışma Antalya ilindeki kedilerde Ehrlichia canis seroprevalansının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 222 kediden serum örnekleri alınmış ve bu örnekler İmmun Flouresan Antikor testiyle (IFAT) serolojik olarak incelenmiştir. Test sonuçlarına göre 222 adet kedinin hiç birinde E. canis seropozitifliği belirlenememiştir. Bu çalışma Antalya bölgesi için kedilerin E. canis için rezervuar olabileceği ve ehrlichiosis epidemiyolojisi hakkında bilgi sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Canine ehrlichiosis is an important tick borne disease and the ticks which are vectors of this disease are prevalent in Antalya region. Ehrlichiosis is well documented in dogs and has high prevalance in Antalya. Ticks and high dog prevalance are also generates high risks for cats. The purpose of this study was to investigate seroprevalance of Ehrlichia canis in cats in Antalya. Total 222 serum sample were collected from cats randomly. Serum immune fluorescent antibody test was used to determine E. canis. It has been determined that, none of the cats were sero positive. It has been proposed that cats might be only the reservoir for E. canis. To understand the exact epidemiology of E. canis, more investigation is needed.