Isparta ilinde kiraz bahçesinde farklı yerlere asılan mavi tuzakların tropınota (epıcometıs) hırta (poda) (coleoptera: cetonııdae)'nın yakalanması üzerine etkisi
The effect of blue traps on different locations in cherry orchard for catching of tropinota (epicometis) hirta (poda) (coleoptera: cetoniidae) i̇n Isparta
- Tez No: 569301
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma 2018 yılında Isparta'da kiraz ağaçlarının çiçekleri üzerinde ekonomik zarara neden olan Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coleoptera: Cetoniidae)'nın yakalanması üzerine açık renkli mavi tuzakların cezbediciler kullanılarak kiraz bahçesi içine ve ayrıca dört farklı yöneye asılan açık mavi renkli tuzakların yakalama etkisi saptanmıştır. Cezbedici içeren ve altlarında su bulunan tuzaklar bahçenin dışa bakan kısmında ve her yöneydeki ağaç dallarına; bahçe içinde bulunan bir sıranın orta alandaki direklere bağlı gerilmiş tel üzerine ve bahçenin iç kısmındaki ağaçların sadece bir dalına olmak üzere yerden 1.5 m yüksekliğe asılmıştır. Bu tuzaklara gelen ergin sayıları ile aynı ağaçlardaki çiçek sayıları kaydedilmiş ve bunlar tuzak asılmayan ağaçlardaki çiçek sayıları ile de karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bahçe içinde asılan tuzaklarda yakalanan ergin böceklerin sayıları daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Isparta in 2018 by using the light blue colored traps with attractants hanging on different locations in cherry orchard for catching of Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coleoptera: Cetoniidae) which cause economic damages on the flowers of cherry trees. Traps with attractant and water below them are located on the outward facing side of the orchard and on only one branch of trees in each direction; on a stretched wire connected to the pole in the middle of a row in the orchard and to the branches of the trees on the inside of it. The numbers of the flowers in the same trees as the numbers of the adults coming to these traps were recorded and they were compared without trapping. As a result, the number of adult insects caught in the trapped habitats inside the orchard was higher than the others.