Lise öğrencilerinin turizm eğitimi alma ve turizmde kariyer yapma eğilimlerinin belirlenmesi: Nevşehir örneği
Determining tendencies of high school students getting tourism education and having a career in tourism: Nevsehir sample
  1. Tez No: 569302
  2. Yazar: ÖZGE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Turizm, ülkelere ekonomik açıdan, sosyo-kültürel açıdan pek çok avantaj sağlamaktadır. Turizm emek yoğun bir sektör olması dolayısıyla insan unsurunun büyük önem taşıdığı bir alandır. Bu sebeple turizm sektörü bilinçli, gelişmeye açık, algılaması yüksek, yetenekli, kapasiteli bireylere ihtiyaç duymaktadır. Bireylerin davranışlarında istenilen şekilde değişim ise ancak eğitim yoluyla gerçekleşebilmektedir. Eğitim, bireyi kariyer yapacağı alanı seçmede bilinçlendirmekte, seçtiği alanda yetiştirmekte, dünya görüşünü arttırmakta, yeni ufuklar açmasına yardımcı olmakta, kariyer basamaklarını çıkarken rehberlik etmektedir. Bu sebeple araştırmanın amacı; lise son sınıf öğrencilerinin turizm eğitimi alma ve bu sektörde kariyer yapma eğilimlerinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Nevşehir il merkezindeki devlet okullarında okumakta olan lise son sınıf öğrencilerine anket uygulanmış ve bu konudaki yönelişleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda ankete katılan öğrencilerin çoğunluğunu kız öğrencilerin oluşturduğu görülmektedir. Öğrencilerin, okumakta oldukları bölümlerin çoğunlukla eşit ağırlık ve sayısal olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin çoğunluğunun il merkezinde ikamet ettikleri ve bir bölüm tercihi yaptıkları görülmektedir. Katılımcı öğrencilerin çoğunlukla turizmle ilgili bir bölüm seçmeyi düşünmedikleri, düşünen öğrencilerin ise Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü tercih etmek istedikleri tespit edilmiştir. Bu çalışmanın lise son sınıf öğrencilerin turizm eğitimi alma ve turizmde kariyer yapmalarına yönelik eğilimlerini belirlemeye dair diğer çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism provides many economic and socio-cultural advantages to countries. Tourism is a labor-intensive sector and therefore the human element has a great importance in this area. Therefore, tourism sector needs individuals with high cognitive power, councious, capability, open to development. The change in the behaviors of individuals can be realized only through education. Education raises the awareness of the individual in choosing the area to pursue a career, it increases the individual's vision of the world, it helps them to open new horizons and it guides their career steps. For this reason, the aim of the research is to determine the tendency of high school senior students' taking tourism education and making career in this sector. For this purpose, a questionnaire was applied to senior high school students who are studying in public schools in the city center of Nevşehir and their inclinations were tried to be determined. As a result of the research, it has been seen that the majority of the students participating in the survey are female students. Students have been found to be mostly in the equally -weighted and numeric sections. It is observed that most of the students reside in the city center and prefer a section. It was determined that participating students mostly do not consider choosing a section related to tourism and the students who want to choose to study in the area of tourism prefers Gastronomy and Culinary Arts Department. It is thought that this study will contribute to other studies in determining the tendencies of high school senior students to take tourism education and career in tourism.