Sığırlarda trıchophytosıs'in teşhisinde ELISA'nın kullanılabilirliğinin araştırılması
Evaluation of usage ELISA for diagnosis in cattle trichophytosis
- Tez No: 569322
 - Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KESKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Trichophytosis, bütün dünyada hayvancılık sektöründe ekonomik kayıplara neden olan ve derinin epitelyum tabakasının keratinize olarak kalınlaşması ve kılların dökülmesiyle karakterize olan bulaşıcı bir dermatomikozistir. Sahada hastalığın tedavisi için ticari aşılar uygulanmaktadır. Ancak trichophytosis gerek diğer mantar enfeksiyonları ve gerekse başka enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz deri hastalıkları ile karışabilmektedir. Kesin teşhis yapılmadan tedavi uygulaması ise hem ekonomik kayba neden olmakta hem de gerçek enfeksiyonun tedavisi yapılamamaktadır. Bu amaçla Trichophyton verrucosum ile enfekte olan sığırların tedavisi için kesin tanı önem taşımaktadır. Bu çalışmada, trichophytosisin serolojik teşhisinde ELISA'nın kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada geliştirilen Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ile tanısal duyarlılık %95.24 ve tanısal özgüllük %100 olarak bulundu. Şanlıurfa ve civarında daha önce hastalık tespit edilen 4 sığır sürüsündeki sığırlardan alınan kan serumları Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ile test edildi. Buna göre toplam 360 sığır serumu örneğinin 289'u (%80.3) pozitif bulundu. Sonuç olarak Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA)'nın; tanıda kullanılan izolasyon yöntemi uzun süre aldığından, kısa sürede teşhis yapabilecek bir tanı yöntemi olduğu ve bu bağlamda hastalığın teşhisine büyük oranda katkı sağlayacağı kanısına varıldı. Ayrıca çalışmada elde edilen yüksek seropositivite oranı, serumlar her ne kadar daha önce hastalık görülen çiftliklerden alınmış olsa da, yine de hastalığın bölgede yaygın olduğunu ve gerekli kontrol önlemlerinin alınmasının önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Trichophytosis, is a contagious dermatomycosis characterized by keratinization and thickening of the skin and loss of hair and has been reported in many parts of the world causing big economical lossess. Commercial vaccines have been applied in the field for the treatment of the disease. However, trichophytosis should be differentiated from other fungal infections and other infectios and non-infectious skin diseases. Treatment without definitive diagnosis might lead to both economical lossess and lack of treatment of the actual disease. Therefore, definitive diagnosis of cattle infected with Trichophyton verrucosum is utmost important. The aim of this study was to determine the utility of ELISA in the serological diagnosis of trichophytosis. In this study, diagnostic sensitivity and specificity was found as 95,24% and 100%, respectively. Serum samples from four cattle facilities, in which the disease previously were seen, located in Şanlıurfa and its vicinity were tested with Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA). According to the results, 289 out of 360 (80,3%) serum samples were found as positive. As conclusion, it was thought that Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) could be a useful tool for serologic diagnosis of the trichophytosis since culture of the agent is a quite timely process. In this regard, it is evaluated that to use Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) will contribute highly to the diagnosis of the disease. On the other hand, high seropositivity rate obtained in the study indicates thattrichophytosis is endemic in the region and the importance to take necessary control measures although these serum samples were collected from the farms previously infected with Trichophyton verrucosum.