Azerbaycan sinemasında Sovyet ideolojik propagandası
Soviet ideological propaganda in Azerbaijani cinema
- Tez No: 569336
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde sinema en popüler sanat dallarından birisi konumundadır. Görsel bir sanat dalı olan sinema gerçeklerin aynası durumundadır. Bu bağlamda sinema toplumla ve siyasetle bir ilişki içerisindedir. Hâkimiyeti elinde bulunduran siyasi gruplar kendi ideolojisini sinema ile topluma iletmektedir. Azerbaycan sinemasında da bu ilişki hissedilmektedir. Özellikle totaliter rejimle idare olunan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından işgal edildikten sonra Azerbaycan despotik rejimin ağır propaganda bombardımanına maruz kalmıştır. Çalışmada Sovyet dönemi Azerbaycan sinemasında propaganda öğelerinin kullanılıp kullanılmadığı tespit etmek amaçlanmıştır. 4 bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde propaganda kavramı, geçirdiği tarihi gelişim süreci, türleri ve bir propaganda aracı olarak sinema incelenmiştir. İkinci bölümde Sovyet sineması başlığı altında Rus sineması geçirdiği tarihsel evrim süreci bağlamında araştırılmıştır. Üçüncü bölümde Azerbaycan sineması ilk zamanlardan Sovyet dönemi sonlarına kadarki süreç içerisinde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde Sovyet dönemi Azerbaycan sinemasından seçilen 5 filmden kareler alınarak göstergebilimsel analiz yöntemi ile incelenmiş ve propaganda unsurlarının varlığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, cinema is one of the most popular branch of arts. Cinema, which is a visual branch of art, is a mirror of reality. In this context, cinema is in a relationship with society and politics. The political groups that hold the control of the country convey their ideology to the society through cinema. This relationship is also felt in Azerbaijan cinema. Especially after the occupation of the Soviet Socialist Republics, which was ruled by totalitarian regime, Azerbaijan was subjected to heavy propaganda bombardment of the despotic regime. In the study, it is aimed to determine whether propaganda elements were used during the Soviet period. The study consists of 4 chapters, In the first part of the study concept of propaganda, its historical development process, its types and the cinema as a tool of propaganda are examined. In the second chapter, the Russian cinema under the title of Soviet cinema is researched in the context of the historical evolutionary period. In the third chapter, Azerbaijani cinema is evaluated from the early times until the end of the Soviet period. In the fourth chapter, the importance of Soviet is examined by semiotic analysis method from five films selected from Azerbaijani cinema and the presence of propaganda elements is concluded.