Asymmetric monitoring of a law in a public good game: An experimental study
Kamu malı oyununda bir kuralın asimetrik denetimi: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 569347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, bir toplumda kişilerin kurallara uyup uymadığının bireyler arasında asimetrik ihtimallerle denetlenmesinin sonuçları kontrollü laboratuvar deneyleri kullanılarak araştırılmıştır. Bir kamu malı oyununda, asgari katkı miktarı uyulması gereken yükümlülük olarak tanımlanmıştır. Bu yükümlülüğe uymanın teşvik edildiği, uymamanın cezalandırıldığı bir deneysel tasarım yapılmıştır. Yükümlülüğün yerine getirilip getirlmediğinin tespiti için kullanılan denetim mekanizması, ödül/ceza katsayısı ve bireylerin kararlarının denetlenme ihtimali üzerinden tanımlanmaktadır. Farklı tretmanlarda denetleme ihtimalinin düşük simetrik, yüksek simetrik veya asimetrik olarak tanımlandığı durumlardaki sonuçların analizi yapılarak asimetrik denetlemenin etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Deney her biri 10 tur içeren iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde uygulanan denetim mekanizmasının bir referans noktası (norm) oluşturması düşünülmüş, bunun ikinci bölümde uygulanan denetim mekanizmasının sonuçlarına etkisi araştırılmıştır. Deneyden elde edilen bulgular, asimetrik denetimin katılımcıların katkı miktarları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Aynı ihtimal ile denetlenen katılımcıların ortalama katkı miktarları ve kurala uyma oranları, simetrik ve asimetrik denetim altında anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Yüksek ihtimalle denetlenen katılımcıların katkı miktarları tekrarlayan turlar boyunca değişmezken, düşük ihtimalle denetlenen katılımcıların katkı miktarlarında azalma gözlemlenmiştir. Deneyin ikinci bölümünde, ilk bölümde simetrik veya asimetrik denetim uygulanmış olmasının ikinci bölümde uygulanan denetim koşulları altındaki katkı miktarına etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to contribute to the experimental economics literature by testing the effect of asymmetric monitoring on the decision to follow the law with a controlled laboratory experiment. In a repeated public good game, we assign heterogeneous monitoring probabilities to subjects to create an abstract setting where individuals are not treated equally by the law. Average contributions and deterrence rates in treatments with low, high and asymmetric monitoring are compared to understand if the asymmetric implementation of the law affects subjects' contributions to the public good. The experiment consists of two blocks of ten repeated rounds. By changing the monitoring regime in the second block, we aim to investigate how individual behaviour is affected by a shift between symmetric and asymmetric regimes. Experimental results indicate that there is no significant difference between the average contribution or deterrence rates of subjects who are monitored with the same probability under symmetric and asymmetric settings. Subjects who are monitored with high probability contribute more on average, and their contribution level is sustained through repeated rounds. In contrast, the average contribution of subjects who are monitored with a low probability decrease over time. Furthermore, a shift from symmetric to the asymmetric regime had no effect on subjects' behaviour.