Küreselleşme bağlamında yerel televizyonlarda kültürün temsili: Şanlıurfa
Local television as a representative of culture in a globalising world; Şanliurfa
- Tez No: 569384
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bir kavram olarak küreselleşme, toplumların giderek birbirine bağımlı hale geldiği süreci ifade eder. Küreselleşmenin kültürel boyutunu araştıran çalışmaların ortak sorusu, sürecin küresel bir kültür yaratıp yaratmadığı olmuştur. Bu bağlamda yapılan tartışmalarda, toplumların kendine has kültürel özelliklerinin giderek kaybolması bir tehdit olarak görülürken, küresel medya şirketlerinin yayın organları, dünya üzerinde yaygınlaşan bu kültürel aynılaşmanın baş aktörlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle Amerikanlaştıran, tek-tipleştiren yayın anlayışına sahip küresel medya ortamında, farklı kültürleri temsil etme potansiyeli yerel medyanın önemini arttırmıştır. Uydu yayıncılığının yerel televizyonlara kendini daha geniş bir alanda ifade etme olanağı sunması da bu doğrultudaki beklentileri yükseltmiştir. Bu tez teoride uydu yayıncılığı sayesinde kendine özgü olan kültürel değerleri küresel mecraya taşıma şansına sahip olan yerel televizyonların, bu kapasiteyi gerçekte ne kadar kullanabildiği, ne kadar küreseli ne kadar yereli temsil ettiği sorusunu merkezine almıştır. Çalışmanın amacı, toplumları giderek aynılaştıran küresel kültürün yaygınlaşmasına aracılık eden küresel medya yayıncılığı ortamında, yerel televizyonların yerel kültürleri yansıtabilme dolayısıyla kültürel çoğullaştırma potansiyeline sahip bir araç olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda araştırma Türkiye'de Şanlıurfa şehrinde uydu frekansından yayın yapan dört yerel televizyon kanalını örneklem olarak seçmiştir. Bu kanalların en çok izlenen saatlerinde yayınlanan 25 programında, yerel kültürün nasıl yansıtıldığı analiz edilerek küreselleşme; kültürel aynılaşma ve farklılaşma kavramları ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Tezde Şanlıurfa kültürünün ayırt edici unsurlarını belirlemek üzere, şehrin yerlileri olarak ele alınabilecek kişilerle ve yerel yayın kurumlarının temsilcileriyle derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Kültürün oluşturucu öğeleri olarak belirlenen temalar niteliksel içerik analizi yöntemi ile incelenerek, yerel televizyonlarda yerel kültürün temsil edilme biçimi ortaya konmuştur. Araştırma yerel televizyonların kültürel anlamda çoğullaştırma imkanlarını göstermesi bakımından önemlidir. Çalışmanın sonucunda yerel televizyonların biçimsel olarak küresel medya yayıncılık anlayışının etkisinde olsa da yerel kültürel farklılıkları yansıtması bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Globalisation as a concept expresses the process of communities' increasing interdependency. The prevailing question posed by research into the cultural dimension of globalisation has been whether the process of globalisation creates a global culture. Debates in which the gradual loss of indigenous culture is considered a threat, the media outlets of the global media companies are considered as the protagonists of the prevalent worldwide cultural de-differentiation. Thus, the Americanising, standardising broadcasts of the global media have increased the importance of the local media's potential representation of different cultures. Satellite broadcasting offers the local televisions a media tool and this has brought about increased expectations. This study explores to what extent local televisions theoretically can convey indigenous cultural values to the global media thanks to satellite broadcasting, how much this capacity realistically can be used, and how much of what they represent is global and how much is local. The study aims to discover to what extent local televisions can represent local cultures in an environment of global broadcasting amid increasing standardisation. To this end the study has used the examples of 25 prime time television programmes on four local television channels broadcasting from Şanlıurfa's satellite frequency, analysed the concept of cultural standardisation and differentiation, and it debates how globalisation is reflected in the local culture. Qualitative research methods have been used; interviews were conducted, and academic literature scanned for in-depth data. Literature scans showed that the increased importance of local television, efforts to reflect local culture remain rather limited. Therefore, the study is important as a contribution to the literature debating local television from a cultural aspect. In conclusion the study shows that even if the local televisions are stylistically influenced by global media broadcasting, they constitute an important potential for reflecting local cultural differences.