Firma değerlemesi ve değer sürücülerinin analizi: Borsa İstanbul otomotiv üretim firmaları üzerine bir uygulama
Firm valuation and analysis of value drivers: An application on Borsa İstanbul automotive manufacturing companies
- Tez No: 683152
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KÜÇÜKKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sermaye piyasalarında yatırım yaparken veya diğer iktisadi faaliyetlerde karar alırken herhangi bir varlığın fiyatının dışında asıl değerini ve değerinin kaynaklarını bilmek anahtar rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul üretim sektöründe işlem gören otomotiv firmalarının gerçek değerlerini tespit etmektir. Bu çerçevede, indirgenmiş nakit akımları yönteminin özel bir formu olan firmaya serbest nakit akımları metodundan yararlanılmıştır. Nakit akımı projeksiyonları 2021-2025 yıllarını kapsayan dönem için şirketlerin 2011-2020 yıllarını kapsayan mali tabloları temel alınarak elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, pay senetlerinin gerçek değerlerinin piyasa fiyatlarının altında olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgu, örneklemdeki tüm firmalar için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Knowing the intrinsic value and sources of value of any asset, apart from its price, plays a key role when investing in capital markets or making decisions in other economic activities. The aim of this study is to determine the real values of automotive companies traded in the Borsa Istanbul manufacturing sector. In this context, the free cash flow to the firm method, which is a special form of the discounted cash flow method, was used.. The valuation analysis is based on the annual financial statements of companies covering the period 2011-2020, and cash flow projections are obtained for the period covering the years 2021-2025. According to the results of the analysis, it has been observed that the real values of the stocks are below the market prices. This finding is valid for all firms in the sample.