Uçak yakıt tankları içinde çalışan yakıt seviye kontrol valflerinin fonksiyonel testi amacıyla yakıt üniteleri test tezgahı dizaynı
- Tez No: 56943
- Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Türk Hava^Kuwetleri envanterinde bulunan uçaklara ait ünitelerin, belirli periyotlarda faaliyet kontrollerinin yapılması, uçuş emniyeti açısından büyük önem teşkil etmektedir. Ancak Türkiye gibi envanterinde bir çok tipte uçak bulunduran ülkeler için bu ünitelerin fonksiyonel testi amacıyla gerekli olan test tezgahlarının yurtdışı temini, büyük oranda parasal kaynak gerektirmektedir. Uçak yakıt tankları içinde çalışan ve testi için yüksek miktarda yakıt akışı gerektiren envanterdeki mutelif tip uçaklara ait yakıt seviye kontrol valflerinin yurtdışı revizyon ve tamir sürelerinin uzun olması zaman zaman Hava Kuvvetleri içinde sıkıntılara yol açmaktadır. Söz konusu bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması için çalışma şartları bakımından birbirleriyle benzerlik arzeden bu valflerin milli imkanlarla revizyon ve tamir kabiliyetlerinin kazanılması ve yapılan bu revizyon ve tamir işlemi sonrası, ünitelerin uçak üzerindeki işlevlerini yerine getirip getirmediğinin kontrolü için gerekli olan test tezgahının da mevcut imkanlar dahilinde dizaynı amaçlanmaktadır. Bu amacın yerine getirilmesinde sırasıyla genel olarak aşağıdaki işlem basamakları takip edilmiştir. - Çalışma şartları bakımından benzer ünitelerin tespiti - Ünite revizyon ve test teknik dokümanlarının ( Technical Order ) incelenmesi - Ünite test şartlarının belirlenmesi - Bu test şartlarına uygun test tezgahı ihtiyaçlarının tespiti ve tasarımı Uçuş emniyeti açısından büyük önem taşıyan bu ünitelerin yerde fonksiyonel kontrollerinin yapılması ve bu ünitelerin testini yapacak olan test tezgahının yurt içinde mevcut imkanlar ile imali, ülkemiz ekonomisine ve Türk Hava Kuvvetleri'ne büyük yararlar sağlayacaktır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is imperative for flight safety, to check the functioning of the units of the aircraft in Turkish Air Forces inventory periodically. However, for the countries, likeTurkey, which have too many types of aircraft in their inventories, the importation of the test benchmarks for performing functional tests of these units requires a lot of money. Since the length of time required for revision and repair, abroad, of the fuel level control valves of the various aircraft in the inventory is quite long, it sometimes causes headaches for the Air Forces. In order to prevent this negative situation, this study has been done for the revision and repair of these valves which have similar operation condition, and after that, for the design of the test benchmark used to check the units on the aircraft for proper functioning by using local facilities. In order to achive this goal, in general, the following steps have been followed, respectively :.i Identification of the similar units of the aircraft in the Turkish Air Forces inventory.Study of revision and test Technical Order of the these units..Determination of the test benchmark requirements and its design for the given test conditions. Performing the ground operational checks of these units and manufacturing of the this test benchmark used to test the units by utilizing local facilities will benefit both the national economy and Turkish Air Forces.