Hellenistik ve Roma kültürünün Suriye'nin kuzey ve orta bölgesi'ndeki kutsal alanlarla olan etkileşimi
Hellenistic and Roman cultural influences on the sacred places in northern and central regions of Syria
  1. Tez No: 569434
  2. Yazar: ABDULHAMİD ZERNAJİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÖRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
''Hellenistik ve Roma kültürünün Suriye'nin Kuzey ve Orta Bölgesi'ndeki kutsal alanlarla olan etkileşimi'' ele alınmıştır. M.Ö. 323 yılından itibaren Yunan ve Hellenistik uygarlığının başlamasıyla Suriye toprakları bu medeniyetin etkisinde kalmıştır ve bu dönem boyunca bir yandan Yunan kültürü yayılırken, diğer yandan Yunan halkı diğer halklarla birliktelik kurmuş, Yunanlar ve Doğulu değerler ve kültürler iç içe geçmiştir. Bununla birlikte bu dönemde yerel dille Yunan dili etkileşmiş, mimarlık ve sanat alanına da kültürel hayatın bütün yönleri nüfuz etmiştir. M.Ö. 64 yılından itibaren, Suriye, Roma egemenliğine girmiş ve bu kültürel miras Roma egemenliğinde devam etmiştir. Bu aşama sırasında Suriye yeni rönesanstan birçok yönden etkilenmiş, özellikle mimari yapı ve dini tesisler yeniden kurulmuştur. Ayrıca çoğu tapınaklar ve kült alanları birden fazla mimari aşama içerir ve her aşamada farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle bu aşamaların uğradığı değişimi bilmek için gerek yerel tanrıların ve tapınakların gerekse Yunan ve Roma tapınakların mimari özelliklerine göre incelemiştir. Bu araştırma beş ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde; konu, kapsam, amaç, önem ve yöntem ele alınmıştır. İkinci bölümde; kısaca Suriye tarihinden bahsedilmiştir. Eski Çağlardan Roma Dönemi sonuna kadar tarihe genel bakış ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Suriye'nin Kuzey ve Orta bölgelerinde bulunan kentlerin kutsal alanlarının standartları, Eski Doğu'daki Kutsal alanlara genel bakış, Suriye'nin Kuzey ve Orta bölgesi'ndeki hem Eski Doğu ve Arkaik hem de Hellenistik ve Roma Dönemlerinde kutsal alanları hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; tezin konusu olan Hellenistik ve Roma Dönemi, Suriye'nin Kuzey ve Orta Suriye bölgelerinde bulunan şehirlerdeki tapınak ve kutsal alan planları çizilmiş, mimari özellikleri ve bezemelerinden bahsedilmiştir. Son bölümde analiz, değerlendirme, sonuç, görüşler ve araştırma ile ilgili tablolar ve kaynakçalar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
''Hellenistic and Roman Cultural Influences on the Sacred Places in Northern and Central Regions of Syria'' is discussed. As of 323 BC, Syria began to be influenced by the Greek civilization or was called Hellenistic civilization. During this period, cultural values and civilizational among the Greek and Eastern peoples have become intertwined with each other. The influence also included many aspects of cultural life such as architecture, art and the interaction of the Greek language with the local language as well. After entering the region to rule the Roman Empire from 64 BC, during this period the cultural heritage that existed in the previous period has been preserved and Syria has witnessed a new era of the urban renaissance, in particular the reconstructed architectural buildings and religious facilities. In addition, most of the temples and sacred places in Syria have more than one architectural stage and each stage has its own characteristics. Accordingly, the stages of change in these temples and their architectural characteristics, in addition to the local Gods, the Greek and Roman Gods, which were dedicated to these temples. This research is divided into five chapters. In the first chapter; The subject, scope, purpose and method are discussed. In the second chapter; The history of Syria was briefly discussed, the period from Ancient Near East until the end of the Roman Empire. In the third chapter; The standards of the sacred places of cities in northern and central Syria, an overview of the sacred places in regions of the Near Ancient East, also the temples were discussed in the northern and central parts of Syria during the Archaic, Hellenistic and Roman periods. In the fourth main chapter; the regions of northern and central Syria during the Hellenistic and Roman periods the sacred places were mentioned, in addition to their architectural characteristics and decorations also some of its plans have also been redrawn. In the last chapter; it contains the evaluation, results, opinions and all tables related to the research and bibliography.