Yöneten ve yönetilen bağlamında Mecelle'nin 58. maddesinin (Raiyye, yani teb'a üzerine tasarruf maslahata menûttur) incelenmesi
The subject of our study is to research the 58. article of the Mecelle in context of 'governor and governed' (Government is obligated to take care of its citizens.)our thesis consistsof an introduction and two parts
- Tez No: 569435
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İslâm Hukuku'nun medenî hukuk alanında ilk kanunlaştırma örneği Mecelle'dir. Mecelle yalnız ülkemizde değil, Tunus, Irak, İsrail, Fas gibi birçok ülkenin de medenî hukukunun oluşmasında ilham kaynağı olmuştur. Çalışmamızın konusunu“Yöneten ve Yönetilen Bağlamında Mecelle'nin 58. Maddesinin (Raiyye, Yani Teb'a Üzerine Tasarruf Maslahata Menûttur.) İncelenmesi”oluşturmaktadır. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Devletin halk üzerindeki tasarruf hakkının sınırlarının belirlenmesi sonucunda günümüz uygulamalarının tarihi uygulamalarla bağını veya farklılıklarını görmektir. Çalışmamızın amacı İslam hukukuna göre yöneten ve yönetilen kavramlarının geçirdiği tarihsel süreci inceleyerek ilgili mecelle maddesinin günümüzde daha anlaşılır hale gelmesini sağlamak, oluşan maslahatı bir bakış açısıyla ortaya koymaktır. İslam hukukçularının bu konudaki çalışmalarına bir nebze olsun katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The Mecelle is the first legitimate civil code in the history of Islamic law. The Mecelle is the source of inspiration for the constituting of the civil law not only in our country, but also in other countries like, Tunisia, Iraq, Israel and Morocco. The subject of our study is to research the 58. article of the Mecelle in context of“governor and governed”(Government is obligated to take care of its citizens.) Our thesis consistsof an introduction and two parts. The purpose of our study is to research the historical process of two concepts“Governor and governed”,to make the Mecelle clearer today, to bring the business matter with a different of view to lightandto give some help to Muslim lawyers.