Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören öğrencilerin zaman yönetimi ve planlama davranışlarının incelenmesi
Time management and planning behaviours of the student of the Kırkpınar Physical Education and Sport Science Faculty of the Trakya Univercity
  1. Tez No: 569439
  2. Yazar: BAHLOOL ALIZADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Spor, Education and Training, Social Services, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenim gören öğrencilerin zaman yönetimi ve planlama davranışlarını incelenmek amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda eğitim alan 150 erkek 138 kadın olmak üzer, toplam 288 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin belirlenmesi Britton ve Tesser (1991) tarafından geliştirilen ve daha sonra Alay, S ve Koçak, S. (2002) ve Başak vd. (2008) tarafından Türkçe uyarlanan“Zaman Yönetimi”envanteri kullanılmıştır. Bu ölçek 27 soru ve üç bölümden oluşmuş ve toplam 288 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Veri setinin analizi öncesinde, kullanılacak istatistiksel yöntemin belirlenmesi için ilgili değişkenlerin normal dağılıma uyum sağlayıp sağlamadıkları test edilmiştir. Bu aşamada Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testlerinden yararlanılmıştır. Kritik değer olarak p=0,05 alınmıştır. Test sonucunda ilgili değişkenler için elde edilen p değerlerinin 0,05'ten büyük olması durumunda (p>.05) verinin normal dağılıma uyduğu, küçük olması durumunda(p0,05 olması durumunda ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirtilmiştir. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise anlamlı bir farklılığın olmadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examined Time Management and Planning Behaviours of the Student of the Kırkpınar Physical Education and Sport Science Faculty of the Trakya Univercity. The samples of the study have composed of 150 male and 138 female, total 288 students who are studying in the 2018-2019 academic year at the Kırkpınar Physical Educational and Sport Science Faculty of Trakya University. Data determination of the study done by the researcher by promoting“personal data form”of Britton &Tesser (1991) and later updated into Turkish and used as title of“time management ”by Alay, S ve Koçak, S.(2002) and others (2008). This scale made up of 27 questions and 3 parts and applied to 288 students. Obtained data evaluated and analysed by the SPSS program. Before analysing data set, to determined statically management to be used, ability to adapt or not to adapt of the related variables to a normal distribution have been tested. In this process tests of Kolomogorov Smirner and Shapiro Wilk have been used. As the critical data p=0,05 have been taken. At the result of the test about the related variables from obtained evaluation if P is bigger than 0,05 (p>0,05)shows normal distribution of data and smaller number proves inability of normal distribution. Because of not showing adaptation to normal distribution, nonparametric methods have been used between groups comparison. When interpreting the results, 0.05 was used as the level of significance; It was stated that there was a significant relationship, in the case of p 0.05. When interpreting the results, 0.05 was used as the level of significance ; in the case of p 0.05 it was stated that there was no significant difference.