Tunçbilek kömür panolarının sınır elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of Tunçbilek coalpanels by the boundary elements method
  1. Tez No: 56944
  2. Yazar: MAHMUT YAVUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜRRİYET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Ömerler yeraltı ocağı l/C-2 pano civarındaki gerilme ve yerdeğiştirme dağılımları A.B.D. Maden Bürosu tarafından geliştirilen sayısal modelleme bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu bilgisayar programı Fortran programlama dilinde yazılmış ve MULSIM/PC olarak adlandırılmıştır. MULSIM/PC birbirine paralel bir veya iki damar için yeraltında ocak planlarının doğrusal-elastik ortamlarının analizleri için yerdeğiştirme-süreksizlik tekniği olarak isimlendirilen sınır elemanları metodunun bir alt bölümünü kullanır. Bu sistem dört programdan oluşur : PREMUL, ön işlemci - örgü oluşturucu; MULSIM/PC, asıl sayısal modelleme programı; MUL3D, üç boyutlu grafiksel analiz programı; MUL2D, iki boyutlu grafiksel analiz programıdır. MULSIM/PC, I.B.M. uyumlu (MS-DOS tabanlı) kişisel bilgisayarlarda kullanmak için geliştirilmiştir. MULSIM/PC için gerekli veriler son yıllarda yapılan çalışmalardan elde edilmiştir. MULSIM/PC ile bulunan gerilme değerleri bu bölgelede beklenilen değerlerle karşılaştırılmış ve ilişki kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, stress and displacement distributions around the Ömerler underground mine l/C-2 panel have been analyzed by using a computer program developed by U.S. Bureau Of Mines. This computer program called MULSIM/PC uses a subvariation of the boundary-element method, namely, the displacement-discontinuity technique, for linear-elastic tabular deposits. This system consists of four program: PREMUL, the preprocessor - mesh generator; MULSIM/PC, the actual numerical modeling program; MUL3D, a three-dimensional postprocessor; MUL2D, a two- dimensional postprocessor. MULSIM/PC was designed to operate IBM-compatible (MS-DOS based) personal computer. Necessary data for the MULSIM/PC have been obtained from recently studies. The predicted stress values by MULSIM/PC have been compared with the expected values in this basin and tryed to set up relationship.