Hücresel farklılıkların moleküler tekniklerle ortaya konulması
Researcing of cellular differences by molecular technigues
- Tez No: 56945
- Danışmanlar: AYŞE MERCANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada, canlı hayvanlardan alınan dokular ve bu dokulardan hücre kültürü yöntemiyle üretilen değişik hücreler materyal olarak kullanılmıştır. Deney hayvanı olarak memeli bir canlı olan beyaz ratlar ve tavuk embriyoları kullanılmıştır. Farklı gelişim aşamalarındaki embriyo dokularından alınarak üretilen değişik hücreler arasındaki farklılıklar, biçim, hücre içi organeller ve hareket gibi morfolojik; özel ve genel proteinleri açısından sitokimyasal yöntemler uygulanarak incelenmiş ve ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla doku ve hücre kültürü laboratuvarlarında, 8 ve 12 günlük tavuk embriyolarından alınan doku parçalan fibroblast ve miyoblast hücrelerini üretmek için kullanılmıştır. Fibroblast ve miyoblast hücreleri belirli bir seviyeye ulaştıkları pasajlanarak üretilmişlerdir. Kültür ortamında belirli bir süre tutulan fibroblast ve miyoblast hücreleri, çeşitli boyama yöntemleri uygulanarak morfolojik, sitokimyasal, immünositokimyasal ve hareket özellikleri yönünden karşılaştırılmıştır. Erişkin ratlardan alınan farklı dokular ve kültürlenmiş miyoblast hücrelerinin içerdikleri protein arasındaki farklılıklar elektroforetik teknik uygulanarak araştırılmıştır. Moleküler ağırlık standartlarından yararlanılarak incelenen örnekler; karaciğer, böbrek, dalak dokularındaki ve mioblast hücrelerinin protein içerikleri arasındaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Hücreler arasında biçimsel açıdan belirgin bir farkın olmadığı ancak farklılaşma sürecinde farklılıkların ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Araştırmalarımız hücre içi proteinleri, yapıları ve hareketleri bakımından farklılıklar olduğunu ve bu yöntemlerin hücreleri teşhis etmede yaygın olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, various tissues from animals and cells drived from tissues were used as materials. Albino rat and chick embryo were used as experimental animals. Differences between cells drived from various development stages of embryonal tissues were investigated and described for their morphology shapes, cytoplasmic organelles and movements and also their specific and total proteins. These were done by cytochemical methods. In a tissue culture laboratory, tissue pieces from 8 and 12 days old chick embryos were used to obtain fibroblast and myoblast cells. These cells were passaged after they reached a certain number. Ce^ls were investigated and compared for their morphological, cytochemical, immunocytochemical and movement characters using orcein, fuksin, may-griinwald, fuksin-van gieson, harris'hemotoksilin-janus green-kongo red staining methods. Differences between protein contents extracted from various tissues of adult rat and cultured myoblast cells were examined using electrophoresis technique. Differences between the protein contents of samples such as liver, spleen, kidney and myoblast cells were investigated and compared with molecular weight standarts. There was not any significant difference between the cell shapes, however some difference was found during differentration of cells. My work showed that cells and tissues have some difference in their protein contents, structure and movement. Methods used in this work may use to describe cells.