Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yakınlaşma dönemi: 1928-1945
Rapprochement peri̇od in relationships Turkey-Greece: 1928-1945
- Tez No: 569443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı; 1928-1945 yılları arasında Türkiye ve Yunanistan'ın birbirlerine yönelik geliştirdiği barışçıl politikalarda, uluslararası konjonktürde yaşanan gelişmelerin en önemli unsurlardan biri olduğunun ortaya koyulması ve bahsi geçen iki ülkenin de bu dönemde ülke çıkarları için gerek kamuoyu gerek iç politika kaygılarını bir kenara bırakarak dış politikada yenilikçi kararlar alabildiğinin gösterilmesidir. Çalışmada, iki ülke kurduğu dostluk döneminin uluslararası politikada sağladığı kazanımlar açıklanmış, dönemin hükümet yetkililerinin iki ülke ilişkilerinin dostça ilerleyebilmesi adına ülkelerin dış politikalarında alabileceği kararlar ortaya koyulmuş ve tarihsel süreçten gelen bir düşmanlığa rağmen iki ülkenin ortak olarak algılanan dış tehditler çerçevesinde ortak bir paydada buluşabildiği gösterilmiştir. Türkiye ile Yunanistan arasında söz konusu bu dönemde imzalanan iki taraflı ve çok taraflı dostluk antlaşmaları incelenmiş, hem devletlerin bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü sağlamak için hem de uluslararası sistemde yeni ittifaklar kurabilmek adına iki ülke ilişkilerinde karşılıklı işbirliğini ilerleterek daha ileri noktalara ulaşılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study; attest to how important is the proggressions in the international conjuncture in terms of Turkey and Greece peaceful policies establishments between 1928 to 1945 and prove that those two countries could take an action to establish innovative and proggresive decisions in the field of foreign policy in despite of their public opinions and domestic political apprehensions. In this study it is explained that; the period of amicability between those two countires lead to achievements in international politics and in despite of hostility which comes from the historic process it is enlighted to those two countries could come together in the matter of mutual interests. Bilateral and multilateral friendship agreements between Turkey and Greece which was signed in that period of time are analyzed and it comes out that the states can improve bilateral realations to provide independence of the country and territorial integrity as well as to establish new alliances.