Le rapprochement Greco Turc a partir de 1999 dans la perspective historique
Tarihsel perspektif çerçevesinde 1999 sonrası Türk-Yunan yakınlaşması
- Tez No: 217737
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENİS TULÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yakın dönem Türk-Yunan ilişkilerinin inceleneceği bu çalışmada, 1999 Marmara Depremi'nin ilişkilerin seyri konusunda bir dönüm noktası teşkil ettiğini savunan tespitten yola çıkılacak ve çalışmanın sorunsalı da bu olay çevresinde kurulacaktır. Araştırmamız, 1999 Depremi sonrasındaki yakınlaşmanın doğasına ilişkin bir yanıt aramayı amaçlıyor: Söz konusu yakınlaşma Türk-Yunan ilişkilerinde nesillerdir var olan sorunları kesin olarak çözecek nitelikte midir, yoksa söz konusu olan yüzeysel, geçici ve yerini yeni bir gerilim dönemine bırakmaya mahkûm bir süreç midir? Anahtar kelimeler : Türkiye, Yunanistan, Yakınlaşma, 1999
Özet (Çeviri)
in this study dealing with Turkish - Greek relations in the recent period, the finding that the 1999 Earthquake had been a milestone on the relations was taken as a basis, and the problematic of the study was established on this event. Our search aims to find an answer to the nature of getting closer. Could such closing solve the generations long problems in Turkish and Greek relations or is it a provisional and superficial one which shall leave its place to another tension period