Şaphane (Kütahya) alünit yatağının jeolojisi ve oluşumu
The Geology and formation of Şaphane (Kütahya) alunite deposits
- Tez No: 56946
- Danışmanlar: KADİR SARIİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET İnceleme alanı, Kütahya ili, Şaphane ilçesi kuzeybatısında yer alan ve Kütahya j22-d3 paftası içerisinde yaklaşık olarak 255 km2'lik bir sahayı kapsamaktadır. Yörede altı litolojik birim tesbit edilmiştir. Bu litolojik birimler alttan üste doğru sırasıyla Kızılbük Formasyonu, Civanadağ Tüfleri, Akdağ Volkanitleri, Hisarcık ve Emet Formasyonları ile en üstte bulunan yamaç molozları ve alüvyonlardır. İnceleme alanındaki alünit cevheri içeren kayaçların kimyasal analizlerinden yararlanılarak normatif bileşimleri hesaplanmış, Rittmann adlamasına göre tanımlaması yapılmıştır. Buna göre de petrokimyasal çalışmalar, petrografik incelemeleri doğrulayan sonuçlar vererek cevher içerikli kayaçların riyodasit ve riyodasitik tüfler olduğu görülmüştür. Arazi ve laboratuvar incelemelerinden elde edilen verilere göre cevherleşmenin riyodasitik tüfler içerisinde volkanik bileşenlerin metasomatizma etkisi sonucu mağmatik hidrotermal ortamda dissemine ve ramplasman türde, yaklaşık olarak pH(2.5), T(200- 380°C) ve P(1000 bar) koşullarında oluştuğu sonucu ortaya çıkmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Alünit Cevherleşme Riyodasitik Tüf Metasomatoz Dissemine Ramplasman
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area covers about 255 km in the Northwest of Şaphane and it is in J22-d3 section of Kütahya. Six lithological units are recognized in the study area. These are Kızılbük Formation, Civanadağ Tuffs, Akdağ Volcanics, Hisarcık and Emet Formations, talus and alluvions from the base to the top. Using chemical analyses of rocks which includes alunite minerals in the studying area, normative compounds are calculated and it is defined as Rittmann norming. According to this study, petrochemical studies give series results which confirms petrographic studies and these rocks are defined as rhyodasite and rhyodasithic tuffs. Field and laboratory studies showed that mineralization in rhydasithic tuffs formed as dissemine and ramplaceman by the effect of metasomatism of volcanic components. For this process pH is about 2.5, temperature is between 200-380 °C and pressure (P) is about 1000 bar. KEYWORDS Alunite Mineralization Rhyodasithic Tuff Metasomatism Dissemine Ramplaceman