Şaphane alünit cevherinin değerlendirilmesi
- Tez No: 8837
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK GEDİKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İV ÖZET Ülkemiz açısından, gerek tenor ve gerekse rezerv bakımından ciddi bir potansiyeli olan ve KAİ2(S04) 3 (OH) 6 formülü ile gösterilen Alünit, alüminyum oksit, alüminyum sülfat, potasyum sülfat ve K-şapı üretiminde kullanılmakta dır. Fakat, ülkemizde bu cevherden sadece K-şapı ve alüminyum sülfat üretimi yapılmaktadır. Ancak, bu teknoloji oldukça eski ve yetersizdir. Bu çalışmada Alünitten alümina ve potasyum sülfat üretimi amacıyla, Alünit-KCl, Alünit-NaCİ ve Alünit-KF karışımlarının termal bozunma reaksiyon verimlerine reaksiyon sıcaklığının etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak; karışımların termal bozunma reaksiyon verimleri, Alünit-KCl için 750°C'de %87,5, Alünit-NaCİ için 700°C'de %92,0 ve Alünit-KF için 650°C'de %91,0 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY For our country, Alunite shown with KA1-, (SO4) 2 (OH) 6 formula and has a serious potantial both tenor and reservativation, is used for production of Al 2O3, K2SO4, A12(S04)3 and alum. But in our country only alum and A12(S04)3 are produced from this ore. However, this technology is rather old and inadequate. In this study, by aiming alumina and potasium sulphate production from Alunite, the effect of the reaction tempe rature at the thermal decomposition reaction yields of Alünite-KCl, Alunite-NaCl and Alunite-KF mixtures has been investigated. As a result of this research, it was found that yields of thermal decomposition reaction that which 87,5% at 750 °C for Alunite-KCl, 92,0% at 700°C for Alunite-NaCl and 91,0% at 600°C for Alunite-KF.