Gastronomi turistlerinin hedonik tüketim ve gönüllü sade yaşam tarzı davranışlarının karşılaştırmalı analizi
Gastronomi turistlerinin hedonik tüketim ve gönüllü sade yaşam tarzi davranişlarinin karşilaştirmali analizi
  1. Tez No: 569470
  2. Yazar: ŞULE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sosyoloji, Turizm, Nutrition and Dietetics, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gastronomi turistlerinin hedonik tüketim nedenlerini ve gönüllü sade yaşam tarzlarını belirlemek, bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Ayrıca, hedonik tüketimin nedenleri ile gönüllü yaşam tarzı davranışları ve demografik değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi istenmektedir. Araştırmanın evrenini, 2019 yılında İstanbul'u ziyaret eden gastronomi turistleri oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler, alan yazına bağlı olarak geliştirilen anket aracılığıyla toplanmıştır. Geliştirilen anket, 20 Şubat ile 10 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul'u ziyaret eden ve ziyareti esnasında gastronomi deneyimi yaşayan yerli gastronomi turistlerine kasti örnekleme yöntemi kullanılarak online olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 440 anketin verileri analiz edilmiştir. Verilere; kayıp veri analizi, çoklu sapan analizi, çoklu normal dağılım testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, faktör, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada gastronomi turistlerinin hedonik tüketim nedenleri; birliktelik için tüketim, fikir elde etmek için tüketim, rahatlamak için tüketim, macera yaşamak için tüketim ve değer elde etmek için tüketim olarak belirlenmiştir. Öte yandan gönüllü sade yaşam tarzlarının ise, bilinçli satın alma davranışı, kendi kendine yeterlilik, ürünlerin dayanıklılığı, sade ürünler için arzu ve rahat bir yaşam arzusu boyutlarında incelenebileceği tespit edilmiştir. Hedonik tüketim nedenleri ve gönüllü sade yaşam tarzı eğilimleri arasındaki ilişkiye yönelik olarak analizler gerçekleştirilmiş olup analiz sonuçlarına göre; hedonik tüketim nedenlerinden değer elde etmek için tüketim boyutu ile gönüllü sade yaşam tarzının tüm boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bilinçli satın alma davranışı ile macera yaşamak için tüketim ve fikir elde etmek için tüketim boyutları arasında negatif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer boyutlar içinde farklı anlamlılık ilişkileri tespit edilmiştir. Ayrıca birliktelik için tüketimi en çok bekar ve kadın gastronomi turistleri benimsemişken, evlilerin ise daha çok bilinçli satın alma davranışlarını benimsedikleri belirlenmiştir. Gastronomi turistlerinin eğitim düzeyleri arttıkça ürünlerin dayanıklılığına daha fazla önem verdiği bulgulanmıştır. Öte yandan fikir elde etmek için tüketimi en fazla öğrencilerin ve 38-52 yaş ve üzeri aralığında bulunan gastronomi turistlerinin gerçekleştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the reasons for the hedonic consumption of gastronomy tourists and the simple lifestyle of volunteers. In addition, the relationship between the causes of hedonic consumption and the relationship between volunteer lifestyle behaviors and demographic variables is wanted to be determined. The general universe of the research consists of gastronomy tourists visiting Istanbul in 2019. The data in the study were collected through a questionnaire developed according to the literature. The developed questionnaire was conducted online by using the deliberate sampling method for local gastronomy tourists who visited Istanbul from February 20 to March 10, 2019 and had gastronomic experience during their visit. In this study, the data of 440 questionnaires were analyzed. It was used missing data analysis, multi-slope analysis, multiple normal distribution tests for data. In addition to descriptive statistics, it was used factor analysis, t-test, ANOVA, and correlation analyzes in the analysis of the data. The reasons for hedonic consumption of gastronomy tourists; consumption for togetherness, consumption for obtaining ideas, consumption for relaxation, consumption for living adventure and consumption for obtaining value. On the other hand, it is determined to examine that voluntary simple lifestyles can be examined in the conscious buying behavior, self-sufficiency, durability of products, desire for simple products and desire for a comfortable life. Analyzes were conducted for the relationship between the reasons of hedonic consumption and volunteer lifestyle tendencies. According to the results of the analysis, a positive positive relationship was found between the dimensions of consumption to obtain value from hedonic consumption reasons and all dimensions of volunteer lifestyle. In order to live an adventure with conscious buying behavior, a negative and significant relationship was found between adventure to live the consumption and consumption to obtain ideas. Different significance relations were determined within other dimensions. In addition, the highest consumption consumption for togetherness for women gastronomy tourist while adopting It is determined that married people adopt more conscious buying behaviors. It was found that the higher the education level of gastronomy tourists, the more important the durability of the products. Furthermore, it was found out that most of the students and 38-52 and over gastronomy tourist were consumption to get ideas.