Turistlerin yerel gıda seçimini etkileyen faktörler
The factors affecting tourists' choice of local food
  1. Tez No: 781540
  2. Yazar: ZEYNEP SEVDE SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda gastronomi turizmi ve destinasyon turizmi oldukça tercih edilen turizm çeşidi haline gelmiştir. Bireyler artık seyahat etmek istedikleri destinasyonları, destinasyonu gastronomik olarak araştırmaktadır, destinasyona ait lezzetleri keşfetmek istemektedirler. Gıda tüketimini etkileyen belli faktörler bulunmaktadır. Bunlar kültürel, sosyal, psikolojik ve duyusal faktörlerden oluşmaktadır. Araştırmada bireylerin gıda tüketim kararı almasında motivasyonel faktörler ve psikolojik faktörler incelenmiştir. Motivasyonel faktörler başlığında kültürel deneyim, prestij, birliktelik duygusu, heyecan veren duygu durumu, duyusal çekicilik, sağlık sorunu ve fiziki çevre durumu faktörleri bulunurken Psikolojik faktörler başlığında ise yemek neofobisi, yemek neofilisi ve hedonik haz faktörleri bulunmaktadır. Bu faktörlerin İstanbul'a gelen yabancı turistlerin gıda seçimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlara göre turistlerin yerel gıda seçimini etkileyen faktörler ortaya çıkmıştır. Bu, yemek neofobisidir. Motivasyonel faktörler ile Psikolojik faktörlerin de birbirlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre, Prestijin Kültürel Deneyime direkt olarak etkilediği, Birliktelik Duygusunun Heyecan Veren Duygu Durumunu etkilediği söylenebilmektedir. Ayrıca Yemek Neofobisinin Heyecan Veren Duygu Durumunu, Yemek Neofilisinin ise Yemek Neofobisini direkt olarak etkilediği söylenebilirmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, gastronomy tourism and destination tourism have become a highly preffered type of tourism. People want to search the destination gastronomically. Also, they want to discover the flavors of the destination when travelling. There are certain factors that affect people's food consumption. These consist of cultural, social, psychological and sensory factors of tourists. In the study, Motivational factors and Psychological factors were examined in tourists' decision to consume the food. While there are cultural experience, prestige, sense of togetherness, exciting experience, sensory attraction, health issues and physical environmental factors under the motivational factors. There are food neophobia, food neophilia and hedonic value factors under the psychological factors. The effect of these factors on the food choice of foreign tourists coming to Istanbul has been investigated. According to the results, the factor affecting the local food choice of touirsts have emerged. This is food neophobia. It was concluded that motivational factors and psychological factors also affect each other positively.