Kardiyak kateterizasyon laboratuvarı hemşirelerinin sorumlulukları ve iş yükü analizi
Responsibilities and workload analysis of Cardiac catheterization laboratory nurses.
  1. Tez No: 569479
  2. Yazar: ÖZLEM KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Kardiyak Kateterizasyon Laboratuvarlarında çalışan hemşirelerin sorumluluk alanları ve bu sorumluluklarıylala ilişkili iş yükünün değerlendirilmesi amacıyla prospektif, gözlemsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın verileri İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kardiyak Kateterizasyon Laboratuvarında, 01 -30 Mayıs 2019 tarihleri arasında toplandı. Yapılan gözlemlerle kardiyak kateterizasyon laboratuvarı hemşirelerinin faaliyetleri kaydedildi. Belirlenen görevler scrub ve sirküle hemşireler için:“Genel İşlemler, Preopretif-İntraoperatif-Postoperatif”hazırlıklar şeklinde gruplandı.“Hastaların Sosyodemografik Özellikleri; İşlemlere Yönelik Klinik Verileri ve Hemşire İş yükü Süreleri”veri toplama formuna kaydedildi.“Koroner Anjiografi, Perkütan Koroner Girişim, Kalıcı Pacemaker İmplantasyonu ve Periferik vasküler Girişimleri”şeklinde 4 ayrı girişimsel işlem için toplam 39 gözlem yapıldı. Kaydedilen iş yükü sürelerinin ortalamaları alınarak her bir grup ve her bir işlem aşaması için iş yükü hesaplandı. Elde edilen bulgular R softwaire programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistikler için ortalama, standart sapma; kesikli değişkenler için medyan değerleri verildi. Sürekli değişkenlerin dört grup arası karşılaştırmaları ANOVA testi ile, normal dağılım göstermeyen gruplar için Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This was a prospective, observational and descriptive study that was conducted to evaluate the responsibilities of nurses working in Cardiac Catheterization Laboratories and the workload associated with these responsibilities. Data were collected in the Cardiac Catheterization Laboratory of Istanbul Training and Research Hospital between May 1 and May 30, 2019. The activities of cardiac catheterization laboratory nurses were recorded. The assigned tasks for scrub and circulating nurses were grouped as“General Procedures”and“Preoperative-Intraoperative-Postoperative Preparations”.“Sociodemographic Characteristics of Patients”,“Clinical Data for Procedures”, and“Nursing Workload Time”were recorded on a data collection form. A total of 39 observations were performed for 4 different interventional procedures:“Coronary Anjiography”,“Percutaneous Coronary Interventions”,“Permanent Pacemaker Implantation”and“Peripheral Vascular Interventions”. The means of the recorded workload times were calculated and the workload was calculated for each group and each procedural stage. The results were analyzed with R software. Mean and standard deviation for descriptive statistics and median values for discrete variables were provided. Comparisons of the continuous variables between the four groups were tested using ANOVA, while data that were not normally distributed were analyzed using the Kruskal–Wallis test.