Kalp kataterizasyonu uygulanan çocuklarda komplikasyon sıklığı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation the incidence of complications and the affecting factors in children's which applied cardiac catheterizations
  1. Tez No: 708784
  2. Yazar: MERVE ATLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Pediatrik hastalarda tanı ve tedavi amaçlı olarak yapılan kardiyak kateterizasyonun sistemik, kardiyak ve periferik vasküler komplikasyonları, uygulamanın giderek yaygınlaşması ile beraber artış göstermiştir. Kalp kateterizasyonu yapılan hastalar gelişebilecek lokal ve genel komplikasyonlar açısından yakından takip edilmelidir. Bu çalışma komplikasyon gelişimine etki eden faktörlerin belirlenmesi ile bunlara yönelik alınabilecek birtakım önlemler sonucunda komplikasyon sıklığının azaltılabilmesi için gerekli verileri sunmayı hedeflemektedir. Materyal ve Metot: Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından 01 Ocak 2012- 31 Temmuz 2020 yılları arasında kardiyak kateterizasyon uygulanmış olan 0-18 yaş arasındaki 609 hasta dahil edildi. Hastarın demografik verileri, kardiyak kateterizasyonla ilgili verileri, laboratuvar bulguları ve işlem sonrası kayıtlardaki tüm veriler taranarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Yaşları 0 ay ile 216 ay arasında olan hastaların (ortalama 67.1±55.8 ay), 371'i kızdı (%60.9). Hastaların 419'una (%68.4) girişimsel kateterizasyon, 193 hastaya (%31.6) tanısal kalp kateterizasyonu yapılmış. 39 hastada (%6.4) komplikasyon saptandı. En sık saptanan komplikasyon 16 hastada (%41) vasküler komplikasyonlar, 5 hastada (%12.8) kanama, 4 hastada (%10.3) anemi, 3 hastada (%7.7) aritmi görülürken 2 hastada (%0.3) mortalite görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose:. Systemic, cardiac and peripheral vascular complications of cardiac catheterization for diagnostic and therapeutic purposes in pediatric patients have increased with the increasing prevalence of the practice. Patients undergoing cardiac catheterization should be followed closely in terms of local and general complications that may develop. The aim of this study is to determine the factors affecting the development of complications and to present the necessary data to the literature in order to reduce the frequency of complications as a result of some measures that can be taken for them. Materials and Methods: This retrospective study included 609 patients aged 0-18 years who had undergone cardiac catheterization between January 2012 and July 2021 by Dicle University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology. The patient's demographic data, data on cardiac catheterization, laboratory findings and all data in the post-procedure records were scanned and evaluated statistically. Findings: Of the patients aged 0 months to 216 months (mean 67.1±55.8 months), 371 (60.9%) were female. Interventional catheterization was performed in 419 (68.4%) patients, and diagnostic cardiac catheterization was performed in 193 patients (31.6%). Complications were detected in 39 patients (6.4%). The most common complication was vascular complications in 16 patients (41%), bleeding in 5 patients (12.8%), anemia in 4 patients (10.3%), arrhythmia in 3 patients (7.7%), and mortality in 2 patients ( 0.3%) was seen.