Pediatrik hastalarda kalp damar cerrahisi sırasında ve sonrasında mortalite ve morbidite için risk faktörlerinin retrospektif değerlendirilmesi
Mortality and morbidity during and after cardiac surgery in pediatric patients
- Tez No: 409411
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Pediatride kardiyak cerrahi prosedür sayısının artması ve bakımda ulaşılan çeşitli gelişmelere karşın mortalite ve morbidite halen azaltılmaya çalışılmaktadır. Mortalite ve morbiditeye etki eden faktörlerin belirlenmesi amacıyla 18 yaş ve altında kardiyak cerrahi operasyonu geçirmiş hastaları retrospektif olarak inceledik. Metodlar: Ocak 2014-Temmuz 2014 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesinde kardiyak cerrahi ameliyatına girmiş olan 18 yaş ve altındaki hastalar çalışmaya alındı. Demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, kilo, yaşa göre kilonun yüzdelik dilimi), ameliyat öncesi ekokardiyografi ve kardiyak kateterizasyon ölçümleri, ameliyat sırasındaki özellikleri (kardiyopulmoner bypass zamanı, aort klempleme zamanı, ameliyatın çeşidi, ameliyat süresi, ameliyatın yapılış saati, inotrop kullanımı), laboratuvar bulguları ve ameliyat sonrası bakımda görülen mortalite-morbidite oranları hastane verilerinden retrospektif olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite the rising number of pediatric cardiac procedures that is being performed and the several developments contributed to better care, the frequency of mortality and morbidity is still a challenge. In the need to predict the factors linked to mortality and morbidity, we retrospectively analyzed the patients' under 18 years old and had cardiac surgery. Methods: Patients younger than 18 years old who underwent cardiac surgery at Hacettepe University from January 2014 to July 2014 were enrolled into the study. Demographic characteristics (Age, gender, weight, percentile value according to weight for age), preoperative echocardiography and cardiac catheterization measurements, intraoperative features (cardiopulmonary bypass time and aortic cross-clamp time, type of surgery, time and duration of surgery, usage of inotropes), laboratory findings, mortality and morbidity during the hospital stay were obtained from the hospital records retrospectively.