Sağlıklı bireylerde farklı ev egzersiz programlarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of different home exercise programs in healhty individuals
- Tez No: 569502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşlanma sürecinde bilişsel fonksiyonlar, denge ve günlük yaşam aktiviteleri (GYA) etkilenmektedir. Egzersizin yaşlanma sürecinde azalmaya başlayan fonksiyonlar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı ev egzersiz programlarının bilişsel fonksiyon, denge ve GYA üzerine etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 60-80 yaşları arasında 40 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak aerobik ve denge egzersizleriyle kombine edilen kognitif egzersizler grubu (Grup 1) (n=20) ve aerobik egzersiz ve denge egzersizleri grubuna (Grup 2) (n=20) ayrıldı. Egzersizler 6 hafta boyunca haftada 3 gün uygulandı. Egzersizlerin sürekliliği telerehabilitasyon yöntemi ile sağlandı. Katılımcılar tedavi öncesinde ve sonrasında kognitif ve fiziksel fonksiyon, denge, duygu durumu ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. Katılımcıların kognitif fonksiyonlarını değerlendirmek için; Montreal Cognitive Assessment (MoCA), Stroop Test, Mini Mental Durum Testi (MMDT) ve Benton Yüz Tanıma Testi kullanıldı. Fiziksel fonksiyonların değerlendirilmesinde; Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), 6 Dk Yürüme Testi (6DYT) ve Berg Denge Testi (BDT) kullanıldı. Depresyon düzeyi Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) ile değerlendirilirken, yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için“SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) for Windows”programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Cognitive functions, balance and daily living activities are affected during the aging process. Exercise is known to have an effect on functions that begin to decrease in the aging process. The aim of this study was to compare the effectiveness of different home exercise programs on cognitive function, balance and daily living activities. Forty healthy individuals aged between 60-80 years were included in the study. Participants were randomly divided to the cognitive exercises group which were combined with aerobic and balance exercises (Group 1) (n = 20) and aerobic exercise and balance exercises (Group 2) (n = 20). Exercises were performed 3 days a week for 6 weeks. Continuity of the exercises was provided by telerehabilitation method. Participants were evaluated before and after treatment in terms of cognitive and physical function, balance, mood and quality of life. In order to evaluate the cognitive functions of the participants; Montreal Cognitive Assessment (MoCA), Stroop Test, Mini Mental State Test (MMT) and Benton Face Recognition Test were used. To evaluate physical functions; Time Up and Go Test (TUG), 6 Min Walk Test (6MWT) and Berg Balance Test (BBT) were used. Depression level was assessed by Geriatric Depression Scale (GDS), and quality of life was assessed by Short Form-36 (SF-36). SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) for Windows was used for statistical analysis.