Fibromiyaljili hastalarda telerehabilitasyon programı ile yürütülen egzersiz programının hastalık semptomları ve kardiyopulmoner uygunluk düzeyi üzerine etkisi
The effects of a telerehabilitation-based exercise program on disease symptoms and cardiopulmonary fitness in patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 957044
  2. Yazar: TUĞBA YILDIZ İLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KURTAİŞ AYTÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fibromiyaljili Hastalarda Telerehabilitasyon Programı ile Yürütülen Egzersiz Programının Hastalık Semptomları ve Kardiyopulmoner Uygunluk Düzeyi Üzerine Etkisi Amaç: Fibromiyaljili (FM) hastalarda telerehabilitasyon programı ile yürütülen egzersiz programının, hastalık semptomları ve kardiyopulmoner uygunluk düzeyi üzerindeki etkilerini incelemek ve bu yöntemin etkinliğini evde kendi başına egzersiz yapan kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na bağlı FM İzlem Polikliniği'nde takipli, klinik olarak FM düşünülen ve 2016 ACR FM tanı kriterlerine göre dahil edilme kriterlerini karşılayan 18-65 yaş arası kadın hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar, telerehabilitasyon grubu ve aktif kontrol grubu olmak üzere rastgele iki gruba atanmıştır. Hastalar, haftada üç seans olacak şekilde planlanan sekiz haftalık bir egzersiz programına dahil edilmiştir. Telerehabilitasyon grubundaki hastalar, egzersiz seanslarını Zoom veya Google Meet üzerinden gözetmen eşliğinde, önceden hazırlanan egzersiz videolarını izleyerek gerçekleştirmiştir. Kontrol grubundaki katılımcılar, aynı egzersiz videolarını kullanmış, ancak ilk seansı çevrimiçi sağlık profesyoneli eşliğinde tamamladıktan sonra, evde bireysel olarak gözetimsiz şekilde egzersizlerini uygulamaları istenmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik verileri ve tıbbi öyküleri kaydedilmiş, FM semptomları değerlendirilmiştir. Tedavi öncesinde ve 8 haftalık egzersiz programı sonrasında ağrı düzeyini değerlendiren Görsel Analog Skala (VAS), Fibromiyalji Şiddeti Ölçeği (FŞÖ), Jenkins Uyku Değerlendirme Ölçeği (JUDÖ), revize Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD), Solunum Fonksiyon Testleri (SFT), Kardiyopulmoner Egzersiz Testi (KPET), Altı Dakika Yürüme Testi (6DYT) ölçüm yöntemleri kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca, hastalardaki değişimin subjektif değerlendirilmesi amacıyla Hastanın Değişime İlişkin Genel İzlenimi (HDİGİ- Patient Global Impression of Change- PGIC) ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 60 FM'li kadın hasta dahil edilmiş, bunlardan 27'si telerehabilitasyon grubunda, 23'ü ev egzersiz grubunda olmak üzere 50 hasta çalışmayı tamamlamıştır. Her iki grupta da egzersiz programı sonrasında ağrı düzeyinde (VAS), uyku kalitesinde (JUDÖ), FM şiddetini değerlendiren parametrelerde (YAİ, SŞÖ, FŞÖ), hastanın hastalıktan genel etkilenim düzeyinde (FEA) ve anksiyete seviyesinde (HAD-A) müdahale öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler kaydedilmiştir. Telerehabilitasyon grubunda ağrı düzeyi (VAS), FEA toplam puanı, FEA Bölüm-1 (fonksiyonel durum) ve Bölüm-3 (semptom şiddeti) alt başlıklarındaki olumlu değişimler, ev egzersiz grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Egzersiz programı süresince katılımcılarda herhangi bir istenmeyen olay veya egzersize bağlı olumsuz etki gözlenmemiştir. Sonuç: FM'li hastalara sekiz hafta boyunca haftada üç gün uygulanan egzersiz programı telerehabilitasyon grubunda daha belirgin olmak üzere, her iki grupta da başta ağrı olmak üzere, temel semptomlarda ve genel iyilik halinde olumlu değişikliklere yol açmıştır. Bu araştırmanın sonuçları FM'li kadın hastalarda telerehabilitasyon ile gözetimli egzersiz programının hem semptomların hafifletilmesi hem de fonksiyonel kapasitenin artırılması bakımından etkili ve uygulanabilir bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. FM tedavisinde etkinliği konusunda kanıt düzeyinin yüksek olduğu egzersiz programlarına uyumu artırmak açısından uygun bireylerde telerehabilitasyonun kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of a telerehabilitation-based exercise program on disease-related symptoms and cardiopulmonary fitness levels in patients with fibromyalgia (FM), and to evaluate the effectiveness of this approach in comparison with a control group following an unsupervised home-based exercise program. Materials and Methods: Female patients aged 18–65 years, followed at the Fibromyalgia Outpatient Clinic of the Department of Physical Medicine and Rehabilitation at Ankara University Faculty of Medicine diagnosed with clinical decision and 2016 ACR diagnostic criteria for fibromyalgia, were enrolled in the study. Participants were randomly assigned to either telerehabilitation or active control group. The patiens were enrolled in an eight-week exercise program planned to include three sessions per week. Patients in the telerehabilitation group performed exercises under supervision via Zoom or Google Meet, following pre-recorded instructional videos, 3 times a week. Participants in the control group followed the same pre-recorded exercise program on their own at home without supervision after completing an initial online session under supervision. Sociodemographic data, medical histories and FM symptoms were recorded. Evaluations were conducted before and after the 8-week intervention using the Visual Analog Scale (VAS) for pain, Fibromyalgia Severity Scale (FSS), Jenkins Sleep Evaluation Scale (JSS), Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQR), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Pulmonary Function Tests (PFTs), Cardiopulmonary Exercise Testing (CPET), and the Six-Minute Walk Test (6MWT). Additionally, the Patient Global Impression of Change (PGIC) scale was used to assess patients' perceived changes over time. Results: A total of 60 female FM patients were enrolled in the study; of these, 50 completed the intervention—27 in the telerehabilitation group and 23 in the home exercise group. In both groups, statistically significant improvements were observed with the exercise program in pain severity (VAS), sleep quality (JSS), fibromyalgia-related symptom severity (WPI, SS, FSS), overall disease impact (FIQR), and anxiety levels (HADS-A), compared to baseline (p < 0.05). The improvements in pain levels (VAS), total FIQR scores, and the FIQR subdomains of physical function (Part 1) and symptom severity (Part 3) were significantly greater in the telerehabilitation group compared to the home exercise group (p < 0.05). A significant reduction in depression scores (HADS-D) was observed only in the telerehabilitation group, while no significant change was found in the control group. For other outcome measures, except for VAS and FIQR, the magnitude of change did not differ significantly between groups. Both groups showed a statistically significant increase in the 6MWT distance post-intervention; however, between-group comparison revealed no significant difference. No statistically significant changes were found in CPET and PFT parameters in either group (p > 0.05). No adverse events related to the exercise intervention were reported by any of the participants throughout the study. Conclusion: An exercise program administered to patients with FM three days a week for eight weeks led to positive changes in core symptoms, especially pain, and general well-being in both groups, which was more pronounced in the telerehabilitation group. The results of this study show the applicability of supervised exercise program via telerehabilitation in female patients with FM and that it is effective in terms of increasing symptoms and function. The use of telerehabilitation in appropriate individuals may be recommended in order to increase compliance with exercise which is highly effective in the management of FM.